Ewangelizacji zostało poświęcone pierwsze posiedzenie nowo powołanej Archidiecezjalnej Rady Duszpasterskiej, jakie odbyło się 10 grudnia w Krakowie.
„Kościół to Chrystus i zjednoczeni z nim wszyscy ochrzczeni. Nie ma bowiem Kościoła bez Chrystusa – Głowy i nie ma Kościoła bez ludzi – jego członków, którymi są wszyscy wierzący – podkreślił kard. Stanisław Dziwisz.
W swoim przemówieniu do nowej Rady Duszpasterskiej, która jest organem doradczym biskupa diecezjalnego, metropolita krakowski powiedział, iż „na progu nowego roku liturgicznego wszyscy zadajemy sobie pytanie: Co robić, aby w naszych parafiach, we wspólnotach religijnych, w całej archidiecezji, ludzie czuli się w Kościele jak w domu, do którego chętnie się przychodzi i systematycznie wraca?. Zaznaczył, że w tym roku główny akcent duszpasterski zostaje położony na wspólnotę. - Od doświadczenia bliskości Boga chcemy przejść ku doświadczeniu bliskości człowieka – podkreślił.
Kard. Dziwisz zaapelował do członków Rady, aby „zgodnie ze statutem, rozeznawali aktualny stan życia religijnego, jego tendencji i potrzeb w archidiecezji po to, aby wypracować właściwe metody duszpasterskie służące pogłębieniu gorliwości życia religijnego zarówno ludzi wierzących, jak i tych, którzy już od wiary i Kościoła odeszli bądź odchodzą”.
W skład Rady, zgodnie z jej statutem weszli zarówno kapłani, osoby zakonne, jak i katolicy świeccy reprezentujący całą archidiecezję krakowską. Po wyborach przeprowadzonych przez Archidiecezjalną Komisję, dekretem z dnia 10 maja br. zostali powołani na pięcioletnią kadencję. Zdaniem kard. Dziwisza, „ta współpraca i współodpowiedzialność za życie religijne zarówno duchownych, jak i wiernych świeckich jest szczególnie ważna i aktualna”.
Metropolita krakowski zauważył też, że w ostatnich latach coraz więcej mówi się o pilnej potrzebie nowej ewangelizacji. Zagadnienie to, w drugiej części posiedzenia omówili: przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji bp Grzegorz Ryś, prof. Tadeusz Borkowski z Akademii „Ignatianum” w Krakowie oraz ks. dr Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.