Ks. Michał Heller uhonorowany przez UJ

Jest autorem ponad 800 prac naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w kraju i zagranicą.

Uniwersytet Jagielloński nada tytuł doktora honoris causa ks. prof. Michałowi Hellerowi. Senat uczelni jednogłośnie poparł wniosek w sprawie wszczęcia postępowania o nadanie doktoratu wybitnemu polskiemu uczonemu. O nadanie tej godności wnioskował Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

W uzasadnieniu wyboru napisano, że ks. Heller jest wybitnym organizatorem życia naukowego i nauczycielem akademickim, przykłada olbrzymią wagę do etosu nauki i zasłynął nie tylko w Polsce, ale i na forum międzynarodowym jako badacz relacji pomiędzy nauką a teologią.

We wniosku podkreślono, że ks. prof. Michał Heller „należy do najwybitniejszych współczesnych filozofów polskich, a dzięki gruntownemu wykształceniu przyrodniczemu, filozoficznemu i teologicznemu objął swoimi zainteresowaniami badawczymi niezwykle bogaty obszar”.

Wnioskodawcy podkreślają, że prof. Heller przykłada olbrzymią wagę do etosu nauki, wykształcił całe grono uczniów, którzy kontynuują jego program filozoficzny i jest wybitnym organizatorem życia naukowego, a jego największym osiągnięciem jest stworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, na które przeznaczył pieniądze z Nagrody Templetona.

Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Po zdaniu matury w 1953 r., wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po jego ukończeniu uzyskał tytuł magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W roku 1966 obronił rozprawę doktorską z kosmologii relatywistycznej, w 1969 r. uzyskał habilitację. Trzy lata później ks. Heller objął stanowisko docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W roku 1990 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego PAT w Krakowie.

Od roku 1981 jest członkiem stowarzyszonym Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w Castel Gandolfo, zaś w 1991 został wybrany na członka zwyczajnego Papieskiej Akademii Nauk w Rzymie.

Ks. Heller jest pierwszym Polakiem uhonorowanym, w 2008 r., Nagrodą Templetona, przyznawaną za budowanie mostów między religią a nauką.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8