W co wierzy ten, kto nie wierzy

W Tiranie rozpoczął się kolejny etap tzw. Dziedzińca Pogan, czyli dialogu Kościoła z ateistami.

Tym razem ma on miejsce w Albanii, która przez kilkadziesiąt lat w imię komunistycznej konstytucji deklarowała się jako kraj bez Boga. Religie przetrwały jednak przymusową ateizację, prześladowania i likwidację zewnętrznych przejawów życia duchowego. Deklarowani ateiści stanowią dziś w Albanii zaledwie kilka procent mieszkańców.

Historyczne doświadczenia Albańczyków to jeden z głównych tematów trzydniowego spotkania, które w Tiranie zorganizowała Papieska Rada Kultury. Jego uczestnicy nie ograniczą się bynajmniej do rozpamiętywania trudnej przeszłości. Dzisiejszy dzień jest poświęcony młodzieży. To właśnie pytania młodych znajdą echo w przesłaniu Benedykta XVI, które zostanie odczytane dziś wieczorem. Wcześniej, na dziedzińcu katolickiej katedry św. Pawła odbywają się dyskusje panelowe o problemach młodych: ich aspiracjach duchowych, fascynacji nowoczesnymi mediami czy poszukiwaniu godziwej pracy. Przewidziano też bogaty program artystyczny. Z młodymi rozmawia przewodniczący watykańskiej dykasterii kard. Gianfranco Ravasi. Towarzyszy mu albański minister kultury Aldo Bunci, który sam jest katolikiem.

Jutro Dziedziniec Pogan przeniesie się w środowisko akademickie. Gospodarzem debaty na temat: „W co wierzy ten, kto nie wierzy”, będą trzy stołeczne uniwersytety. W środę natomiast uczestnicy dyskusji spotkają się z albańskimi politykami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6