Daliście nam Chrystusa, my wam krew

W Polsce obchodzony jest dzisiaj III-i Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Tym razem szczególnie poświęcony jest on sytuacji chrześcijan w Sudanie i Sudanie Południowymi. Z tej racji homilię podczas radiowej Mszy św., transmitowanej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, wygłosił bp Macram Gassis z Sudanu.

W języku polskim tekst homilii odczytał ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Bp Gasis zwrócił się z apelem o zachowanie ludności Nuby. Jak wyjaśnił mają oni odrębna tożsamość, która odróżnia ich od reszty ludności Północnego Sudanu.

Ordynariusz diecezji El Obeid w środkowym Sudanie poinformował, że reżim w Chartumie zgromadził ok. 50 tys. żołnierzy, by siłą podporządkować Nubę. Dochodzi do tortur, gwałtów, zabójstw, a także bombardowań ludności cywilnej.

Bp Gassis prosił wiernych w Polsce o modlitwę, szczególnie za dzieci, kobiety i osoby starsze, ponieważ są oni pierwszymi ofiarami wojny.

TŁUMACZENIE:
„Wielu polskich misjonarzy przyniosło naszemu ludowi Dobrą Nowinę o Chrystusie, przyczyniło się do rozwoju tej społeczności. Natomiast dzisiaj my w Afryce ofiarujemy wam naszą krew, krew naszych dzieci, kobiet i naszych męczenników. To jest Kościół katolicki, zjednoczony w dobrym i trudnym czasie. Zawierzam mój lud waszej modlitwie i pomocy” - powiedział bp Gassis.

Hierarcha podziękował też Stowarzyszeniu „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”, które od wielu lat wspiera jego wysiłki związane z utrzymaniem, formacją, edukacją kapłanów, seminarzystów, katechetów, kobiet, dzieci, młodzieży oraz w walce o poszanowanie ich godności i prawach do życia.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10