Droga Krzyżowa w ruinach krematoriów

W intencji ofiar niemieckich obozów, sowieckich łagrów i wszystkich systemów totalitarnych modlili się uczestnicy Drogi Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.

Reklama

Około 4 tys. osób przeszło 6 listopada w tradycyjnej Drodze Krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince. Mieszkańcy Oświęcimia i okolicznych wsi, pielgrzymi z różnych zakątków Śląska i Małopolski, księża, zakonnicy oraz zakonnice przeszli ścieżkami obozowymi, modląc się za ofiary obozów i gułagów. Duży drewniany krzyż nieśli na zmianę samorządowcy, górnicy, strażacy oraz przedstawiciele różnych wspólnot parafialnych. Między stacjami zlokalizowanymi w różnych miejscach byłego obozu odmawiano Różaniec. Procesję pasyjną poprowadził ks. prałat Krzysztof Straub, dziekan dekanatu oświęcimskiego. Rozważania przy symbolicznych stacjach Męki Pańskiej, przygotowane w tym roku przez franciszkanów z pobliskich Harmęż, poświęcone były życiu i męczeństwu św. Maksymiliana Kolbego. Zgodnie z uchwałą Senatu rok 2011 w Polsce jest Rokiem św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu Birkenau odbywa się od blisko 30 lat; zawsze w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu Wszystkich Wiernych Zmarłych. Nabożeństwo upamiętnia pielgrzymkę Jana Pawła II. 7 czerwca 1979 roku papież modlił się w byłym niemieckim obozie. W byłym KL Auschwitz II - Birkenau odprawił mszę świętą. Jednak proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzezince, ks. Józef Święcicki przypomina, że Drogi Krzyżowe na terenie byłego obozu rozpoczęły się jeszcze przed wyborem Karola Wojtyły na papieża i zainicjowały je kluby KIK-u z Oświęcimia i Krakowa. „Z moich obliczeń wynika, że to 34. Droga Krzyżowa. Najwięcej osób było tu w 2006 roku, niedługo po wizycie Benedykta XVI na terenie obozu” – dodał.

W blisko trzykilometrowy marsz modlitewny wyruszono spod tak zwanej Bramy Śmierci, gdzie swą tragiczną drogę zaczynali niegdyś więźniowie i skazani na zagładę w komorach gazowych. Wierni szli wzdłuż rampy, gdzie od wiosny 1944 roku dokonywano selekcji Żydów. Większość została zgładzona. Stacje rozmieszczono także  wśród baraków, ruin krematoriów II i III, budynku Sauny, gdzie odbywało się przyjmowanie więźniów do obozu, pozostałości krematoriów IV i V i budynku komendantury obozu.

Drogę Krzyżową zakończyła msza święta w kościele parafialnym w Brzezince, nieopodal drutów byłego obozu Birkenau.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata później i stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. Kompleks uzupełniała sieć ponad 40 podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i więźniów innych narodowości.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe, urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Śluby złożył 1 grudnia 1914 roku.

Do Auschwitz trafił 28 maja 1941 roku; otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 roku, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 roku, dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci.

Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama