"Nie ma przyszłości bez spotkania starych i młodych; nie ma wzrostu bez korzeni i nie ma rozkwitu bez nowych pędów. Nigdy proroctwo bez pamięci, nigdy pamięć bez proroctwa; i zawsze będzie konieczne spotkanie" - w jakiś sposób papież Franciszek pozostawia to słowo także Kolegium Kardynalskiemu, złożonemu z ludzi młodych i starszych – mówił kardynał Leonarda Sandri w homilii podczas piątej Mszy św. za duszę Papieża Franciszka w ramach Novendiali.
Dziennikarze, a nawet watykaniści specjalizujący się w tematyce Stolicy Apostolskiej jeszcze za życia papieża Franciszka rozpoczęli medialne konklawe, typując kandydatów na jego następcę. Ci, którzy nakładają na wybór papieża pewien schemat polityczny, zwykle błądzą w swoich prognozach. Kiedy szukają kandydata według klucza: konserwatysta, liberał, progresista, ich przewidywania niemal zawsze kończą się niepowodzeniem. Kardynałowie kierują się zupełnie innymi kryteriami. W tym przypadku – kryteriami aktualnych potrzeb Kościoła roku 2025.
Podczas siódmej kongregacji generalnej przed wyborem nowego papieża kolegium kardynalskie omówiło sytuację ekonimiczną i finansową Stolicy Apostolskiej. Wypowiadali się w tej kwestii kardynałowie Reinhard Marx, Kevin Farrell, Fernando Vergez i Konrad Krajewski.
W niedzielę 1 czerwca uczestnicy tegorocznego Giro d’Italia będą w Watykanie. Ostatni etap wyścigu kolarskiego zostanie poprzedzony przejazdem kolarzy przez najmniejsze państwo świata. Decyzję w tej sprawie podjął jeszcze Papież Franciszek.
António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych przemawiając o postaci Papieża Franciszka przed Zgromadzeniem Ogólnym OZN wskazał: „Niech będzie dla nas przykładem jedności, współczucia i wzajemnego zrozumienia”.
Kardynałowie zgromadzeni na kongregacjach generalnych przed konklawe w Watykanie zwrócili się z prośbą do wszystkich wiernych na świecie o wsparcie modlitewne w czasie, kiedy podejmują ważne dla Kościoła wybory.
Obradujący na siódmej kongregacji generalnej kardynałowie wydali oświadczenie odnoszące się do niektórych kwestii proceduralnych dotyczących konklawe. Chodzi o wyższą niż przewidziano liczbę kardynałów elektorów, a także o uprawnienia kard. Angelo Becciu.
Uczestnicy konklawe są całkowicie odcięci od świata - okna są zamknięte, a sygnały radiowe ekranowane; nie wolno mieć telefonów, komputerów ani żadnych innych urządzeń elektronicznych - wspominał Franciszek w swojej autobiografii. Papież jest jedyną osobą, która może zdradzić tajemnice konklawe.
Papież kreuje, czyli mianuje kardynałów na konsystorzu, a media kreują papabili - faworytów konklawe. Przed rozpoczynającymi się 7 maja wyborami nowego papieża na łamach prasy i w telewizji prezentowane są sylwetki najpoważniejszych kandydatów. W niektórych mediach ich prezentacja odbywa się pod hasłem "papabile dnia".
W tych dniach po śmierci Papieża Franciszka słyszeliśmy tak wiele słów, niekiedy pięknych i trafnych, kiedy indziej trywialnych i niestosownych, a w rzeczywistości potrzeba ciszy i modlitwy – powiedział bp Guido Marini, który do 2021 r. był mistrzem papieskich ceremonii liturgicznych. Podczas Mszy za zmarłego Papieża, którą sprawował w swej diecezji w Tortonie powrócił pamięcią do lat, które spędził u boku Papieża Franciszka.
W gronie, które 7 maja zbierze się na konklawe, jest 53 kardynałów z państw Europy, 37 pochodzących z obu Ameryk, 23 Azjatów, 18 pochodzących z krajów Afryki oraz 4 z Oceanii.
W takim momencie, pełnym konsekwencji dla Kościoła, jak wybór Papieża Rzymu i Pasterza Kościoła trzeba wszystkie myśli skoncentrować wokół osoby Jezusa – mówił do kardynałów o. Donato Ogliari OSB podczas medytacji na Kongregacji Generalnej 29 kwietnia. „Niech zatem Chrystus będzie waszą gwiazdą przewodnią i zarazem kompasem waszych oczekiwań, spotkań, dialogów, wyborów, które będziecie musieli podjąć” – mówił kaznodzieja.
Narodowy Marsz Życia 2025.
Bazylika Matki Bożej Większej zajmuje szczególne miejsce na sakralnej mapie Rzymu. Jest najstarszą świątynią maryjną w Wiecznym Mieście. Do dziś można w niej zobaczyć mozaiki z V wieku oraz relikwię kołyski Jezusa. To właśnie tam przed obrazem Salus Populi Romani szukali rzymianie ratunku w najbardziej dramatycznych chwilach swych dziejów. Franciszek wybrał tę świątynię na miejsce swego pochówku.
Premiera filmu już niebawem. Gdzie będzie można go zobaczyć?
Włoski hierarcha pochodzący z Sardynii zadeklarował: „Zdecydowałem, by zachować posłuszeństwo względem woli Papieża Franciszka, pozostając jednak przekonanym o mojej niewinności”. Decyzję tę podjął „dla dobra Kościoła” i aby „przyczynić się do komunii i spokoju podczas konklawe”.
We wtorek odbyła się szósta kongregacja generalna kardynałów. Wśród 183 purpuratów obecnych jest 120 elektorów. Dziś podano informację, że z powodów zdrowotnych, dwóch kardynałów elektorów nie przyjedzie na konklawe, a zatem nie weźmie udziału w wyborze nowego papieża.
O tym, że młodzi ludzie, którzy tak licznie proszą obecnie o chrzest, m.in. we Francji są odpowiedzią na wołanie Papieża, by nieść Ewangelię na peryferia świata i Kościoła, pisze na łamach dziennika „La Croix” francuski duchowny ks. Benoist de Sinety.
Na polecenie sosnowieckiej prokuratury policja zatrzymała we wtorek 54-letniego księdza z diecezji sosnowieckiej, któremu śledczy zarzucają dwa przestępstwa na szkodę dzieci, chodzi m.in. o przestępstwo o charakterze seksualnym zagrożone nawet karą dożywocia - dowiedziała się PAP w prokuraturze.
Prawo to utracił na mocy decyzji papieża Franciszka, podjętej w 2020.
W ubiegłym roku Polacy przekazali na rzecz OPP z tytułu odpisu ponad 1,9 mld zł.
W wydarzeniu wzięło udział około 6 tysięcy osób.
Co będzie z procesami reform zapoczątkowanymi przez papieża Franciszka? – pytał kard. Baldassare Reina w homilii w czasie Mszy św., jaką odprawił wraz z innymi kardynałami i duchowieństwem Rzymu w bazylice św. Piotra w Watykanie. Była to trzecia Eucharystia w intencji zmarłego papieża Franciszka w ramach Novemdiales – dziewięciodniowego okresu żałoby. Szczególnie zaproszeni byli na nią wierni diecezji rzymskiej, której papież jest biskupem.
"Nigdy wcześniej w historii świata nie zdarzyło się...".
Priorytetem Franciszka była wierność Ewangelii, stylowi Jezusa z Nazaretu i misji jaką odczytał jako lider Kościoła w czasach komunikacji dynamicznej, mobilnej i obrazkowej - wskazał ks. dr hab Krzysztof Marcyński SAC, prof. UKSW. O budowaniu mostów, a nie murów; o tym, że media społecznościowe mogą być narzędziem dobra bądź przestrzenią chaosu oraz o Kościele na „cyfrowym kontynencie” prowadzącym do autentycznej kultury spotkania mówił rozmówca mediów watykańskich.