Burmistrz Kordoby zaapelował do rządu centralnego w Hiszpanii, aby bronił Meczetu-Katedry wobec „ingerencji” obcych państw. Sułtan Al-Kasimi z emiratu Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie) zażądał przekazania katedry muzułmanom.
W Afryce walka z koronawirusem jest bardzo nierówna, ponieważ w większości krajów nie ma możliwości przeprowadzania testów. „Tak naprawdę nigdy nie poznamy prawdziwego rozmiaru pandemii na Czarnym Lądzie” – mówi misyjna lekarka pracująca w Demokratycznej Republice Konga.
Pandemia koronawirusa wyraźnie naznaczyła tegoroczny 41. Mityng Przyjaźni Między Narodami, organizowany co roku w Rimini we Włoszech przez Wspólnotę Komunia i Wyzwolenie. Zwraca na to uwagę organizator tego wydarzenia Giorgio Vittadini. Zauważa on, że zagrożenie pandemiczne zadecydowało o szczególnej formie mityngu. Liczba uczestników została ograniczona. Wszystkie wydarzenia były jednak dostępne za pośrednictwem internetu. W sumie odnotowano ponad milion wyświetleń.
Nie gardzę Unią Europejską, ale przypominam, że wszelkie starania o utworzenie Stanów Zjednoczonych Europy będą mieć szansę na sukces tylko wtedy, jeśli będziemy wierni idei ojców założycieli - napisał kard. Dominik Duka, włączając się w dyskusję nad integracją europejską. Prymas Czech wystąpił o obronie prawa do krytyki Unii Europejskiej. Jego zdaniem to właśnie unijne instytucje są dziś największą przeszkodą w integracji. Dlatego wymagają one reformy.
Kolejne papieskie dary trafiły do najbardziej poszkodowanych z powodu pandemii koronawirusa. Tym razem są to elektroniczne termometry, które Franciszek przekazał dla imigrantów, więźniów i ludności tubylczej Panamy.
Duszpasterstwo w czasie pandemii, podsumowanie 30-lecia szkolnej katechezy, ochrona dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym, stanowisko wobec osób LGBT oraz sprawy dotyczące rodziny zdominowały 386. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Dokonano też wielu nowych wyborów, w tym nowego rzecznika KEP w osobie jezuity o. Leszka Gęsiaka.
UNICEF bije na alarm. Podczas pandemii nie wszystkie dzieci są w stanie kontynuować naukę. Jak wynika z przeprowadzonych przez tę organizację badań, na skutek pandemii 463 mln dzieci kompletnie przestało się uczyć. Oznacza to, że niemal co trzeci uczeń na świecie, którego szkoła została zamknięta, nie korzystał z żadnej formy zdalnego nauczania.
Dzisiaj obchodzony jest Międzynarodowy Dzień przeciwko Próbom Nuklearnym. 10 września 1996 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Traktat o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych. W praktyce jednak nigdy nie wszedł on w życie. W ciągu ponad pół wieku przeprowadzono około 2 tys. testów z bronią atomową.
Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia abp Vincenzo Paglia razem z prefektem Dykasterii ds. świeckich, rodziny i życia, kard. Kevinem Farrelem biorą udział w drugim spotkaniu Sieci Panamerykańskiej na temat prawa do życia. Zbiega się ona z 25-leciem publikacji encykliki „Evangelium Vitae” św. Jana Pawła II. Spotkanie zorganizowała Rada Episkopatu Latynoamerykańskiego
O dostosowanie się do obowiązujących norm sanitarnych, wydanych przez kompetentne władze, zaapelował podczas konferencji prasowej na zakończenie 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Podczas walki z pandemią doszło do niebezpiecznych praktyk i trzeba na to zwracać uwagę - powiedział watykański sekretarz stanu. W sposób szczególny wskazuje on na fakt, że w niektórych przypadkach chorym i umierającym odmawiano prawa do opieki duchowej oraz do kontaktu z krewnymi. W ten sposób zanegowane zostały ich najbardziej podstawowe potrzeby. W walce z pandemią skoncentrowano się wyłącznie na zdrowiu cielesnym, a zaniedbano wymiar duchowy - ostrzega kard. Pietro Parolin
Bp Jerzy Mazur występując na 386. Zebraniu plenarnym KEP na Jasnej Górze poinformował, że polscy misjonarze w czasie pandemii, nie bacząc na zagrażające im niebezpieczeństwo, pozostali na swych placówkach towarzysząc najbardziej potrzebującym. Podziękował biskupom za pomoc na rzecz misji oraz zaapelował o oddelegowywanie większej ilości kapłanów na misje. Zapowiedział też V Krajowy Kongres Misyjny, który odbędzie się w październiku 2021 r.
Kuria Diecezjalna Łowicka 28 sierpnia wystosowała komunikat w sprawie księdza oskarżonego o molestowanie nieletnich.
O ważnych dokumentach Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski, które ostrzegają przed różnorodnymi deformacjami naszej wiary, mówił dziś jej nowy przewodniczący abp Stanisław Budzik na 386. zebraniu plennym KEP na Jasnej Górze.
Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia polskie tłumaczenie trzech nowych wezwań litanii loretańskiej: "Matko miłosierdzia", "Matko nadziei", "Pociecho migrantów" - poinformowało w sobotę biuro prasowe Episkopatu.
Konferencja Episkopatu Polski podczas 386. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze zatwierdziła ujednolicenie brzmienia wybranych modlitw oraz polskie tłumaczenie tekstów liturgicznych na wspomnienie dowolne św. Jana XXIII - poinformowało w sobotę PAP biuro prasowe Episkopatu.
W Prywatnej Szkole Podstawowej nr 6 im. bł Matki Marceliny Darowskiej na Kabatach odkryto zakażenie koronawirusem.
"Tylko stając w prawdzie i biorąc odpowiedzialność za wyjaśnienie wszystkich przestępstw i zaniedbań, odbudujemy naszą wiarygodność, a Kościół w Polsce odzyska zaufanie."
Oryginalny list św. Jana Bosko z 1885 r. został odnaleziony w archiwum salezjanów w Brazylii. Wyraża w nim zatroskanie o salezjańskie apostolstwo realizowane w tym kraju i o nowe powołania do pełnienia misji przez swych duchowych synów. Przy okazji przypomniano o wizji św. Jana Bosko na temat przeniesiona stolicy z Rio de Janeiro do nowo zbudowanej Brazylii.
„Haiti wciąż nie podniosło się z potężnego trzęsienia ziemi sprzed dekady, a kolejne kataklizmy sprawiają, że ludziom w tym kraju żyje się coraz trudniej” - mówi Radiu Watykańskiemu Maddalena Boschetti po tym, jak w ostatnich dniach huragan Laura spowodował na tej wyspie kolejne poważne spustoszenia. Misjonarka świecka wskazuje, że państwo praktycznie nie istnieje, sytuacja społeczno-gospodarcza jest tragiczna, w kraju wzrasta przemoc i brak poczucia bezpieczeństwa.
Misjonarze i wolontariusze z różnych organizacji pomocowych wspierają cierpiącą ludność Libanu.
We wspomnienie św. Moniki Papież przerwał swoje obowiązki, aby przez chwilę pomodlić się w bazylice św. Augustyna. W tym właśnie kościele, na Polu Marsowym znajdują się relikwie tej kobiety, która przez całe życie modliła się o nawrócenie syna.
Brazylijskie szpitale otrzymały od Papieża niezbędny sprzęt medyczny, w tym także respiratory, do leczenia chorych na Covid-19. Jest to drugi pod względem zachorowań kraj na świecie.
Ponad 1 tys. mężczyzn z całej Polski modli się dziesiątką Różańca za swoje żony. Pomysł powstał 5 lat temu w warszawskiej wspólnocie Droga Odważnych.
Utrzymuje się napięta sytuacja na Białorusi. Represje dotykają również wspólnot chrześcijańskich. Abp Tadeusz Kondrusiewicz przekazał Radiu Watykańskiemu, że milicja zablokowała przedwczoraj wejście do stołecznego kościoła pw. św. Heleny i Szymona, zwanego „Czerwonym”.