200 ewangelizatorów z całej Polski przyjechało do Czaplinka, by z uczestnikami Pol'and'Rock Festival dzielić się dobrą nowiną o zbawieniu. Przede wszystkim świeccy, ale nie zabrakło też sióstr zakonnych, kilkunastu kleryków i 25 księży, którzy oprócz rozmowy posługiwali też nawet późno w nocy sakramentem pojednania. W bazie Przystanku Jezus trwała nieustanna adoracja, a ewangelizatorzy w twórczy sposób próbowali zachęcić do rozmów i refleksji nad tym, co w życiu jest najważniejsze.
Dobra książka otwiera umysł, pobudza serce i przygotowuje do życia – pisze Papież Franciszek w opublikowanym dziś liście do kandydatów do kapłaństwa, jak również do duszpasterzy i do wszystkich chrześcijan. Ojciec Święty podkreśla „wartość czytania powieści i poezji na drodze osobistego dojrzewania”.
Do wolności, ale także szacunku dla rzeczy materialnych zachęcił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Przesłaniem taty i mamy, ich najcenniejszym dziedzictwem nie są pieniądze, ale miłość, z jaką dają dzieciom wszystko, co mają, właśnie tak jak czyni Bóg względem nas, i w ten sposób uczą nas kochać – wskazał Papież Franciszek podczas modlitwy Anioła Pański w niedzielę, 4 sierpnia. Dodał, że jakże jest smutne, kiedy dzieci kłócą się o spadek i może nie rozmawiają ze sobą już latami.
O odwagę do wznowienia dialogu, zawieszenie broni w Strefie Gazy oraz na wszystkich frontach, uwolnienie zakładników i pomoc humanitarną – zwrócił się z wezwaniem Ojciec Święty po modlitwie Anioł Pański w niedzielę, 4 sierpnia. Przypomniał on, że ataki i zabójstwa nigdy nie będą rozwiązaniem; nie pomagają podążać ścieżką sprawiedliwości i pokoju, ale generują jeszcze więcej nienawiści i zemsty.
Sto lat temu, 3 sierpnia 1924 roku, kleryk Stefan Wyszyński przyjął w katedrze we Włocławku święcenia kapłańskie. Po latach, już jako Prymas Polski, wspominał: „Gdy przyszedłem do katedry, stary zakrystian, pan Radomski, powiedział do mnie: «Proszę księdza, z takim zdrowiem to chyba raczej trzeba iść na cmentarz, a nie do święceń»”.
– Wiedzieliśmy, że jesteśmy po stronie prawdy i to nas silnie motywowało. To dodaje sił, kiedy wiesz, że stoisz po stronie prawdy, a ludzie naprzeciw ciebie stoją po stronie kłamstwa, po stronie zła – powiedział Ilja Jaszyn, jeden z trzech rosyjskich opozycjonistów uwolnionych 1 sierpnia w międzynarodowej wymianie więźniów między Rosją a krajami Zachodu. Na konferencji prasowej w Niemczech opowiedzieli o moralno-psychicznych torturach w koloniach karnych oraz o wartościach, które pozwoliły im przetrwać.
Przedstawiciele Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL) i Patriarchatu Konstantynopolskiego opowiedzieli się za użyciem tradycyjnej formuły o pochodzeniu Ducha Świętego "od Ojca", a więc bez dodatku "i Syna" (Filioque) w tekście Nicejsko-Konstantynopolskiego Wyznania Wiary.