W Wielkiej Brytanii urodziło się pierwsze dziecko stworzone z DNA trzech osób. Lekarze przeprowadzili procedurę in vitro, która ma na celu zapobieganie dziedziczenia nieuleczalnych chorób. Zdaniem katolickich etyków jest to kolejny krok w stronę stworzenia nadczłowieka. Ta eksperymentalna technika legalna jest wyłącznie na Wyspach.
W Galerii Krypta u Pijarów zaprezentowano wystawę mody damskiej jednego z krakowskich projektantów. Sprzeciw wyraziła Monika Bogdanowska, była małopolska konserwator zabytków. Jest oświadczenie gospodarzy miejsca - zakonu pijarów.
Znany w Brazylii jako „Surfujący Anioł” lekarz i kleryk Guido Schäffer (1974-2009) jest coraz bliżej beatyfikacji. Dekret o heroiczności cnót Brazylijczyka, który w wieku 34 lat utopił się w trakcie surfowania po falach Atlantyku, kilka tygodni przed święceniami diakonatu, podpisał 20 maja papież Franciszek.
Papież Franciszek otrzymał w poniedziałek od prezydent Słowenii Natasy Pirc Musar skrzynkę z kilkunastoma słoikami z miodem i produktami z niego wykonanymi oraz makietę ula z pasieki żyjącego w XVIII wieku pioniera nowoczesnego pszczelarstwa Antona Jansy. Po audiencji u papieża prezydent rozmawiała w Sekretariacie Stanu o wojnie na Ukrainie.
Od początku maja gwałtownie wzrosła ilość ataków rakietowych, zwłaszcza na Kijów – zaznacza abp Światosław Szewczuk. W najnowszym orędziu prosi wszystkich ludzi dobrej woli, szczególnie zaś „przywódców Kościołów i innych wspólnot religijnych o globalny apel do prezydenta Rosji i wojsk rosyjskich, o natychmiastowe zaprzestanie dokonywania zbrodni wojennych przeciwko Ukrainie”.
Kolejny, 53. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach od 8 do 15 września 2024 roku, w Quito, w Ekwadorze. Jego hasłem są słowa: „Braterstwo dla uzdrowienia świata”. Zaprezentowano logo i hymn Kongresu.
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni poinformował, że odpowiadając na zaproszenie władz cywilnych i kościelnych, Papież Franciszek w dniach od 2 do 6 sierpnia odwiedzi Lizbonę, gdzie będzie uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży.
Modlitwa, głoszenie i misja – te trzy drogowskazy na drodze służby powołaniom Papież Franciszek wskazał wielkiej rodzinie wokacjonistów. Należących do niej kapłanów, siostry zakonne oraz świeckich przyjął na specjalnej audiencji z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji założyciela zgromadzeń wokacjonistów, św. Justyna Russolillo, niestrudzonego apostoła powołań.
Cud narodzin przypomina o najwyższym z przysługujących nam praw, tym do istnienia. Kościół musi zabierać jasny głos nt. aborcji i godności człowieka. Papież Franciszek pisze o tym we wstępie do książki „Cud życia”, w której przypomina, że, podobnie jak jego poprzednicy, od zawsze zdecydowanie potępia aborcję. Zachęca też, by mówić o tym temacie, zaczynając od wsłuchania się w głos nienarodzonego dziecka.
Wielu z nich chodziło codziennie rano do kościoła, bo nie umieli inaczej rozpocząć dnia jak od Mszy św. z komunią świętą, ale teraz są w sytuacji trudnego wyzwania, bo albo choroba ich unieruchomiła, albo się mierzą ze swoim wiekiem i samotnością. To jest rzeczywista próba, moment, kiedy człowiek potrzebuje umocnienia. Najlepsze, co możemy zrobić to zanieść mu Jezusa, żeby go krzepić nie tylko słowem i gestem, nie tylko swoją obecnością, ale komunią z Bogiem – mówił abp Grzegorz Ryś.