Wczorajsze spotkanie Papieża Franciszka z prezydentem Ukrainy zdaniem przebywającego w tych dniach we Włoszech, biskupa pomocniczego diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło, ma wielkie znaczenie przede wszystkim w wymiarze duchowych. Odbyło się ono w 106. rocznicę objawień fatimskich, co nie jest przypadkowe, w kontekście toczącej się na Ukrainie wojny.
Miejsce, w którym złożono ciało Pana Jezusa, wciąż skrywa w sobie wiele niespodzianek. Niektóre z nich niedawno zostały odkryte.
Francuski minister edukacji, Pap Ndiaye, wezwał do przedstawienia dowodów przeciwko prestiżowej prywatnej szkole katolickiej Stanislas w Paryżu. Decyzja ta jest skutkiem pojawia się w mediach oskarżeń o wypaczenia „seksistowskie, homofobiczne i autorytarne” na terenie tej placówki. W swoim programie przedstawia ona światopogląd katolicki, w tym w odniesieniu do drażliwych kwestii etyki seksualnej i tożsamości płciowej.
W katolickim kościele pw. św. Jana Chrzciciela w wiosce Wołkołata w białoruskiej diecezji witebskiej pracujący od wielu lat w byłym Związku Sowieckim ks. Krzysztof Pożarski „odkrył” niedawno dwa obrazy-szkice Jezusa Miłosiernego. Namalował je Eugeniusz Kazimirowski – autor znanego na całym świecie wizerunku Pana Jezusa, będącego najbardziej rozpoznawalną Jego ikoną. Oba dzieła różnią się między sobą i – zdaniem polskiego kapłana – stanowiły swego rodzaju projekty robocze przyszłej ostatecznej wersji obrazu, wykonane dla św. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie.
Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie zaapelował o trwały rozejm między Izraelczykami i Palestyńczykami. Ostrzegł, że przemoc niszczy wszelką nadzieję na pokój.
Caritas Internationalis ma nowego przewodniczącego, którym został arcybiskup Tokio, Tarcisius Isao Kikuchi SVD. Wyboru na czteroletnią kadencję dokonano 13 maja na trwającym w Rzymie 22. zgromadzeniu generalnym organizacji skupiającej 165 krajowych organizacji Caritas.
Amerykański ruch w obronie życia to miliony zaangażowanych osób, liczne grupy i inicjatywy. Wielu przywódców tego przedsięwzięcia, angażując się na rzecz nienarodzonych, odnalazło także drogę do Kościoła katolickiego. Dziś zaznaczają, że wiara i obrona nienarodzonych są nierozłączne.