Biskupi trzech niemieckojęzycznych diecezji w Szwajcarii przypominają, że Eucharystii mogą przewodniczyć jedynie kapłani. Jest to jasna odpowiedź na nadużycia sakramentalne, jakie tam się zdarzały, w tym próby celebrowania Mszy przez kobiety.
Rzym przygotowuje się do przyjęcia milionów pielgrzymów w związku z nadchodzącym rokiem jubileuszowym. W tym kontekście kard. Zuppi wskazywał, że musimy zawsze uczyć się Wiecznego Miasta, patrząc na nie z peryferii. Przewodniczący włoskiego episkopatu dodał, że Rzym jest gościnny, lecz jednocześnie pełen samotności.
Katastrofalne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, wojna na Ukrainie oraz łamanie praw człowieka w Nikaragui znalazły się w centrum papieskiego apelu wygłoszonego na zakończenie południowego spotkania na Anioł Pański. Papież Franciszek wzywał do niesienia pomocy potrzebującym oraz do zintensyfikowania wysiłków na rzecz pokoju i sprawiedliwości.
Latynoamerykańska Rada Biskupów (CELAM) oraz biskupi Chile i Hiszpanii potępiają łamanie praw człowieka w Nikaragui i wydalenie z tego środkowoamerykańskiego kraju politycznych przeciwników rządu, a także 26-letni wyrok więzienia dla biskupa Rolando Álvareza. Jeszcze przed ujawnieniem ciężkiego wyroku więzienia na krytyka reżimu, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) kard. Jean-Claude Hollerich wzywał do uwolnienia biskupa Matagalpy.
Sto pięćdziesiąt osób wspominało o. Jana Górę OP, inicjatora spotkań młodych na Lednicy, podczas wydarzenia „Tyle Dobra”. W spotkaniu, które odbyło się 11 lutego w Domu Jana Pawła II na Polach Lednickich, uczestniczyła m.in. rodzina o. Jana – jego bracia Roman i Stanisław.
W miłowaniu Boga i bliźniego, a nie tylko formalnym przestrzeganiu przykazań nasza wiara znajduje wypełnienie – powiedział Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.
Pragniemy razem – święty lud Boży, świeccy i pasterze – pielgrzymować drogami Europy, aby głosić radość Ewangelii, która płynie ze spotkania z Chrystusem – czytamy w nocie końcowej biskupów, podsumowującej drugą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze, w której uczestniczyli przewodniczący konferencji episkopatów.
Chcemy, by wszyscy, który w przyszłości odwiedzą katedrę Notre-Dame w Paryżu, mogli się zetknąć z chrześcijańskim świadectwem, by z turysty stali się pielgrzymem – mówi ks. Olivier Ribadeau-Dumas, który od 5 miesięcy jest rektorem tej wyjątkowej świątyni i w imieniu Kościoła czuwa nad jej odbudową.
"Już teraz, nie czekając na koniec wojny, musimy myśleć o tworzeniu takiego kraju, za który ludzie będą chcieli nie tylko umierać, ale także kraju, w którym będą chcieli żyć, do którego będą chcieli wrócić z emigracji" - mówił abp Światosław Szewczuk podczas spotkania z międzynarodową i międzyreligijną delegacją, która, zorganizowana przez Stowarzyszeni Pacjent Europa, już drugi raz pojechała do Kijowa.