Nasz naród spływa krwią, ale broni swej ojczyzny. Tak zaciętych walk nie widziano od czasów II wojny światowej. Są wielkie straty po obu stronach. Ale Ukraina nadal się broni i robi to skutecznie – mówi abp Światosław Szewczuk w codziennym orędziu wojenny. Dziś rozważał błogosławieństwo z kazania na górze, w którym Pan Jezus obiecuje Królestwo Niebieskie tym, którzy są prześladowani za prawdę.
„Ci ludzie przeżyli makabryczne rzeczy. Mariupol jest dziś chyba najstraszliwszym miejscem na ziemi”.
- Całe dzieje naszego narodu i państwa związane są z opieką Maryi. Świadczy o tym nieustanne uciekanie się pod Jej obronę. Świadczą też o tym dary i łaski, które przez Jej wstawiennictwo nasz naród otrzymuje - mówił bp Wiesław Szlachetka w bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Ukraińcy są wdzięczni Papieżowi za każdą wzmiankę o ich kraju, bo to przypomina światu o naszej tragedii. Wierzymy, że dyplomacja watykańska mogłaby zrobić więcej – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Paweł Basisty kanclerz kurii diecezji kamieniecko-podolskiej.
W Charkowie jest mniej ostrzałów, jednak sytuacja humanitarna z każdym dniem się pogarsza. „Ludzie są bez pracy, oszczędności wielu się skończyły i nie mają za co kupić najpotrzebniejszej żywności czy lekarstw” – mówi Radiu Watykańskiemu pracujący w tym mieście ks. Wojciech Stasiewicz. Docierająca pomoc jest niewystarczająca.
Myślałem, że na Ukrainie spotkam się z rezygnacją, a znalazłem miłość do życia i nadzieję – powiedział kard. Timoty Dolan. Arcybiskup Nowego Jorku odwiedził uchodźców wewnętrznych, którzy znaleźli schronienie na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie. Wraz z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim hierarcha spotkał się także z władzami uczelni i studentami działającymi w otwartym w związku z wybuchem wojny Centrum Wolontariatu.
- Niech dzięki każdemu z was pomniejszy się terytorium wojny, jakiejkolwiek walki między ludźmi, niech zapanuje pokój - mówił 3 maja w katedrze w Katowicach abp Wiktor Skworc. Przypomniał słowa prymasa Hlonda, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję.
W ciągu dwóch miesięcy konfliktu na Ukrainie papież Franciszek trzykrotnie próbował wywrzeć wpływ na Kreml swoim autorytetem moralnym, wysyłając bezpośrednie komunikaty do Moskwy kanałami dyplomatycznymi, a także apelując do Patriarchatu Moskiewskiego o pomoc w utworzeniu korytarza humanitarnego do Mariupola – pisze na łamach włoskiego dziennika Il Messaggero Franca Giansoldati.
Trzeba bezwarunkowo potępiać wojnę na Ukrainie; winniśmy czynić wszystko, by ulżyć w cierpieniu Ukraińcom dotkniętym okrucieństwem rosyjskiej agresji - mówił we wtorek abp Stanisław Gądecki. Wyraził przekonanie, iż przybliża się „cud pojednania polsko-ukraińskiego w miłości i prawdzie”.
Dzisiaj Ojciec Święty będzie się musiał poddać zabiegowi infiltracji kolana, aby przezwyciężyć ból, który nie pozwala mu się poruszać, uczestniczyć w audiencjach i spotkaniach z wiernymi - informuje Corriere della Sera. Papież udzielił wywiadu szefowi największego włoskiego dziennika -Luciano Fontana, mówiąc o swoim stanowisku wobec wojny na Ukrainie, a także gotowości udania się do Moskwy, by powstrzymań wojnę.
Pod takim hasłem odbędzie się Festiwal "Open Heaven" we Francji. Siostry ze Wspólnoty Błogosławieństw zapraszają młodzież do wspólnego wyjazdu.
Ikona Jasnogórska jest takim punktem, w którym Kościół Zachodu uczy się pięknej tradycji Wschodu - mówi w rozmowie z Family News Service o. dr hab. Michał Legan, rzecznik prasowy Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Mało kto wie, że słynący cudami wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z Bełza w dzisiejszej Ukrainie.
Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii – nawiązuje do Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza z 1656 r.