Jak donosi dziennik Avvenirem, we włoskiej Pawii zdarzył się mały świąteczny cud. Złodzieje, którzy w ubiegłym tygodniu ukradli z miejskiej szopki figurę św. Józefa, odstawili ją na miejsce. „Bardzo przepraszamy za to, co się stało. Był to bluźnierczy gest wykonany w chwili zaćmienia rozumu. Życzymy wesołych świąt” – napisali skruszeni sprawcy w wiadomości.
Mówiąc o dokumencie Komisji Europejskiej, który zalecał unikanie odniesień do Bożego Narodzenia, Franciszek słusznie wskazuje na podobne precedensy w przeszłości. Trzeba jednak zauważyć, że tym razem czyni się to w imię idei demokratycznych i liberalnych. Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim włoski publicysta katolicki Rodolfo Casadei. Jego zdaniem, ważne jest również to, że Papież przypomina Unii ideały ojców założycieli.
Dzięki inicjatywie UNESCO przesłanie św. Teresy od Dzieciątka Jezus będzie mogło dotrzeć do nowych środowisk, również do niewierzących – zauważa rektor sanktuarium w Lisieux. Przypomnijmy, że na wniosek Francji i przy poparciu Włoch i Belgii Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury wpisała 150-lecie urodzin świętej karmelitanki na listę rocznic, które będą obchodzone w ciągu najbliższych dwóch lat.
W swoim wystąpieniu podczas posiedzenia urzędników biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców, kard. Michael Czerny podkreślił, że aby zaradzić problemowi migrantów należy zapobiegać przyczynom współczesnych „exodusów”. „Budowanie murów nie przybliży nas do prawdziwych rozwiązań, one jedynie pogłębiają ludzkie cierpienie i konflikty” – zaznaczył podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
To trzeci polski wpis, po szopkarstwie krakowskim wpisanym na listę UNESCO w 2018 r. i kulturze bartniczej wpisanej w 2020 r.
Rzymski szpital pediatryczny im. Dzieciątka Jezus otwiera korytarz humanitarny dla cierpiących na raka dzieci z Etiopii, które nie mają szans na skuteczne leczenie w swoim kraju. Inicjatywa powstała w ramach projektu „I love Ethiopia” prowadzonego przez Stowarzyszenie Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Wolontariusze tej organizacji zajmą się transportem i przyjęciem chorych w Rzymie.
Jezuickie pismo La Civiltà Cattolica opublikowało obszerną relację ze spotkania Papieża z grupą jego siedmiu współbraci podczas ostatniej pielgrzymki do Grecji. Miało ono charakter swobodnej wymiany zdań i trwało godzinę. Każdy z obecnych opowiedział o swojej misji oraz nawiązał krótki dialog z Franciszkiem, który prosił o zadawanie pytań w sposób wolny i spontaniczny.
Papież przyjął dzisiaj na pożegnalnej audiencji prezydenta Włoch, Sergia Mattarellę, który w lutym przyszłego roku zakończy swoją siedmioletnią kadencję.
Tydzień po konsekracji katedry w Bahrajnie zostanie oddany do użytku kolejny kościół katolicki w wikariacie apostolskim Arabii Północnej, tym razem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W piątek 17 grudnia bp Paul Hinder odprawi pierwszą Mszę św. w kościele św. Jana Chrzciciela w Al-Ruwais, 240 km na zachód od Abu Zabi. Dziś natomiast odbyła się oficjalna inauguracja świątyni z udziałem następcy tronu emiratu Abu Zabi, szejka Muhammada ibn Zajida Al Nahajjana.
Papież Franciszek obchodzi jutro 85. rocznicę urodzin. Na pewno do Watykanu będą docierały życzenia z różnych stron świata, od przywódców państw i rządów, osobistości religijnych, świata nauki, sztuki i oczywiście tysięcy zwykłych ludzi i wiernych. Po raz dziewiąty Jorge Mario Bergoglio obchodzi swe urodziny jako biskup Rzymu.
Dziś rano Ojciec Święty przyjął na audiencji Jego Ekscelencję ks. abp. Grzegorza Rysia, arcybiskupa metropolitę łódzkiego – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Wczoraj, na zakończenie audiencji generalnej, podczas osobistego pozdrowienia arcyopata o. Cirilla Tamása Hortobágyi OSB z Pannonhalma na Węgrzech, Ojciec Święty wyraził pragnienie i zamiar odwiedzenia - prawdopodobnie pod koniec 2022 roku - tego miejsca o wielkim znaczeniu dla chrześcijaństwa nie tylko w Europie – podaje portal il sismografo.
12 grudnia 2021 r. wszedł w życie dekret Konferencji Episkopatu Polski, regulujący zasady dopuszczania kandydatów i kandydatek do posługi stałego lektoratu i akolitatu.