Rozpoczęty w tym tygodniu nadzwyczajny miesiąc misyjny jest okazją do uświadomienia sobie przemian, jakie dokonały się na polu misji w ostatnim stuleciu. Jednym z motywów papieskiej inicjatywy jest bowiem rocznica ogłoszonego w 1919 r. misyjnego Listu Apostolskiego Benedykta XV Maximum illud.
„Ludzie młodzi domagają się zmiany”. Dzieje się to w kontekście „wielkiego wyzwania, jakim dzisiaj jest edukacja”, powiedział kard. Carlos Osoro podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie św. Damazego w Madrycie.
Ponad trzydzieści osób zabitych oraz tysiąc rannych - to bilans protestów, jakie przetoczyły się w ostatnich dniach przez Bagdad, Kirkuk, Mosul i inne miasta irackie. Biskup pomocniczy Bagdadu wzywa do opamiętania i apeluje: „dosyć przemocy, dość zabitych. Trzeba powrócić jak najszybciej do rozmów”.
W południe Franciszek wziął udział w symbolicznej uroczystości w Ogrodach Watykańskich. Z okazji przypadającego dziś wspomnienia św. Franciszka z Asyżu Papież zasadził dąb pochodzący z rodzinnego miasta Biedaczyny. Wieczorem sakrę biskupią z rąk papieża przyjmie m.in. ks. Michael Czerny SJ, który jutro zostanie kardynałem.
Widząc sytuację w krajach europejskich, katolicy z innych kontynentów często stawiają pytanie: „Co się z wami dzieje, Europo?”.
Do odważnego odpowiadania na wyzwania naszych czasów Papież wezwał paulistki z całego świata.
Uroczystość wręczenia nagrody zaplanowano na czwartek 10 października w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz przybyli do grobu Biedaczyny wraz z pielgrzymką Włochów.
We francuskim parlamencie trwają prace na projektem prawa, które radykalnie ograniczy wolność wypowiedzi na temat środowisk LGBT. Formalnie parlamentarzystom z ugrupowania prezydenta Macrona chodzi jedynie o zakaz prowadzenia terapii mających na celu zmianę orientacji czy tożsamości płciowej. W praktyce zakazem ma być objęte również skłanianie homoseksualistów do powstrzymywania się od pożycia płciowego, a na tym polega dziś misja Kościoła w tym środowisku.
Wzmocnienie wiary i płynącej z niej nadziei będzie celem XIX Dnia Papieskiego, który w jedności z papieżem Franciszkiem, będziemy przeżywali pod hasłem "Wstańcie, chodźmy" - piszą biskupi w liście pasterskim z okazji przypadającego 13 października XIX Dnia Papieskiego.
Ludzie tu nie wiedzą wiele o specyfice zakonów, ale widzą działania misjonarzy i to, że misje są efektywne. To ich zachęca - przyznaje o. Wojciech Mmale Ulman OFM Conv, przełożony franciszkanów na Ugandę i kustosz bazyliki w Munyonyo.
Miłosierdzie jest antidotum na podziały i kontrasty, które podsycają populizm - napisał papież Franciszek w przesłaniu do europejskich biskupów. W orędziu na ich obrady w Hiszpanii zachęcił do zobowiązania na rzecz wzmocnienia Europy i "nowego humanizmu".
Wczoraj wieczorem franciszkanie wspominali ostatnie chwile życia i śmierć św. Franciszka.
- Potrzebujesz odrodzenia, bo sam fakt, że jesteś księdzem, jeszcze cię nie wyleczył – mówił abp Grzegorz Ryś do kapłanów zgromadzonych w łódzkiej katedrze w drugim dniu rekolekcji dla księży archidiecezji łódzkiej. Drugi „Wieczór ze Słowem” połączony był z celebracją sakramentu pokuty.
Świętowanie i dzień święty to temat, wokół którego odbywać się będzie ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w dniach 16-17 stycznia 2020 r. w Gnieźnie - informuje na swojej stronie internetowej biuro prasowe Episkopatu Polski.
Nadzwyczajny miesiąc misyjny pokazuje nam, że wyjście z Ewangelią na zewnątrz nie jest niczym nowym, lecz trwa w Kościele od wieków i należy do jego najgłębszej tożsamości.
We Włoszech znów rozgorzała polemika wokół obecności krzyży w szkołach publicznych. Wywołał ją nowy minister edukacji z populistycznej i antysystemowej partii Ruch Pięciu Gwiazd. W jednym z wywiadów Lorenzo Fioramonti oświadczył, że zamiast krzyża w salach lekcyjnych powinna wisieć mapa świata, a szkoła nie powinna reprezentować jednej tylko kultury, w domyśle włoskiej.
Angielski Kościół przygotowuje się na kanonizację kard. Johna Henry’ego Newmana. Rozpoczyna się specjalna nowenna. Słowo do wiernych skierował też katolicki Prymas Anglii i Walii.