Zgłosił zastrzeżenia Stolicy Apostolskiej co do pojęć użytych w „Pakcie dla przyszłości” dotyczących aborcji i płci.
Chodzi o Światowy Dzień Młodzieży i Światowy Dzień Mediów.
Arcybiskup Brukseli o sytuacji w Belgii przed przyjazdem Papieża.
Parafie zamieniły się w centra pomocy, oferujące najpotrzebniejsze sprzęty i artykuły - tak sytuację na terenach popowodziowych opisuje Dominika Chylewska z Caritas Polska. Podkreśla, że transporty z pomocą nadchodzą od diecezjalnych Caritas z całego kraju. oraz, że w pomaganiu nie ma konkurencji, a Caritas jest otwarta na współpracę ze wszystkimi.
„Dziś cała społeczność ukraińska w Ukrainie i na całym świecie, wraz z naszymi przyjaciółmi, robi wszystko, aby dzień, w którym będziemy mogli ostatecznie wypędzić rosyjskich okupantów z naszej ziemi, nadszedł jak najszybciej” – stwierdził arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.
Luksemburg to też peryferie. Jesteśmy bogaci materialnie, ale ubodzy pod względem duchowym – mówi kard. Jean Claude Hollerich na trzy dni przed przyjazdem Papieża do jego ojczyzny. Jesteśmy krajem materialistycznym, większość ludzi wierzy, że to pieniądze nadają życiu sens. A przy tym wiemy dobrze, że tak nie jest – dodaje arcybiskup Luksemburga.
Stajemy się głosem tych, którzy w swoim cierpieniu nie mogą nawet wołać o pomoc. Przypominamy o niezbywalnej godności każdego człowieka i jego prawie do życia – piszą biskupi w Liście pasterskim Konferencji Episkopatu Polski pt. „Jan Paweł II – Ewangelia starości i cierpienia”, zapowiadającym ogólnopolskie obchody XXIV Dnia Papieskiego, który będziemy przeżywać w niedzielę 13 października 2024 roku.
We współczesnym świecie musimy stawiać czoła wielu formom ludzkich nałogów i uzależnień – mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż w Gródku nad Dunajcem, gdzie trwają obrady Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Biskup wskazał w homilii, że nie będzie prawości bez dobrze uformowanych sumień ludzkich, bo człowiek prawy postępuje zgodnie z wewnętrznym prawem.
Podróżą do serca Europy nazwał zbliżającą się wizytę apostolską papieża Franciszka w Luksemburgu i Belgii dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Wśród możliwych tematów, jakie Franciszek poruszy w dniach 26-29 września, wymienił sprawę pokoju, migracji, kultury, edukacji i sekularyzacji.
Wiele przesłanek wskazuje na to, że w okresie jego uwięzienia decydowały się przyszłe losy Kościoła katolickiego w Polsce - wskazał metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas konferencji popularnonaukowej „Arcybiskup Antoni Baraniak - leszczyńskie spotkania", która odbyła się w poniedziałek 23 września w Leszczyńskiej Galerii Książki. Były przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mówił także o szansach na beatyfikację abp. Baraniaka.
O cierpieniach narodu syryjskiego mówił nuncjusz apostolski w Syrii kard. Mario Zenari w homilii wygłoszonej w rzymskim kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Łaskawej na Fornaci, będącym jego kościołem tytularnym.
W liście wystosowanym do wiernych w całym kraju, przewodniczący łacińskiego episkopatu Ukrainy bp Witalij Skomarowski wezwał do solidarności z krajami dotkniętymi powodzią i modlitwy w ich intencji. Ogłosił, że 29 września w całym kraju odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc potrzebującym i, że będzie ona zwieńczeniem Roku św. Michała Archanioła, którego zamknięcie przypada w Kościele rzymskokatolickim w Ukrainie właśnie tego dnia.
W Brukseli do kościoła przychodzą w niedzielę już tylko ci, którzy kochają Chrystusa i kochają Kościół.
O tym, że do tematu zmian klimatycznych należy podchodzić, łącząc dyskusję naukową z głosem najbardziej podatnych na zagrożenia, a także o pilnej potrzebie zapobiegania manipulacjom przy użyciu sztucznej inteligencji, przypomniał Ojciec Święty w przemówieniu przekazanym uczestnikom Zebrania Plenarnego Papieskiej Akademii Nauk. Tematem ich obrad była „Nauka na rzecz zrównoważonego rozwoju i dobrobytu w antropocenie – możliwości, wyzwania i sztuczna inteligencja".
Zakończył się kolejny duży etap termomodernizacji budynków na wrocławskim Ostrowie Tumskim. Dotyczy m.in. budynku seminarium duchownego i kościoła pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła. To duży krok w stronę oszczędności energii i ograniczenia emisji dwutlenku węgla.
Papież Franciszek ma lekki stan grypowy i dlatego planowane na poniedziałek audiencje zostały odwołane - poinformował Watykan, dodając, że zrobiono to profilaktycznie w związku ze zbliżającą się podróżą.
Zachęcam wszystkich, aby w tym czasie modlić się, aby synod otworzył nas na wzajemne słuchanie i dzielenie się wiarą - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda z okazji zbliżającej się drugiej sesji synodalnej w Rzymie.
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II we współpracy z Caritas Archidiecezji Lubelskiej działa na rzecz powodzian. Ruszyła zbiórka darów na terenie uniwersytetu. Potrzebna jest żywność, środki higieniczne oraz materiały pomocne do usuwania skutków katastrofy.
Arcybiskup miał dwa ideały życiowe: Kościół i Ojczyzna. Stały się one myślami przewodnimi i kierowniczymi w całości Jego poczynań – te słowa bp. Herberta Bednorza wypowiedziane na pogrzebie abp. Józefa Gawliny przypomniał biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który w niedzielę 22 września przewodniczył Mszy św. w kościele św. Stanisława w Rzymie w 60. rocznicę śmierci abp. Gawliny.
Do wolności od próżności i gotowości do posługiwania innym zachęcił Ojciec Święty w swym rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.