Kaznodzieja Domu Papieskiego o. Roberto Pasolini, który będzie od 9 marca głosić rekolekcje wielkopostne w Watykanie, mówi, że nieobecność Papieża, przebywającego w Klinice Gemelli będzie również przekazem dla uczestników ćwiczeń duchowych. Wiadomo już, że Papież będzie śledzić rekolekcje w duchowej łączności z ich uczestnikami.
Rolę kobiety w życiu człowieka Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, zaznaczył w kazaniu wygłoszonym w 1976 roku w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Podkreślał wówczas, że kobieta jest sercem rodziny. „Wy jesteście, drogie siostry, matkami, żonami – jesteście także córkami; jesteście «narzeczonymi»; jesteście siostrami. Waszym życiowym powołaniem jest dawać ludziom życie” - mówił Wojtyła.
Noc była spokojna, Papież odpoczywał - taką informację podaje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w niedzielny poranek.
Ojciec Święty mianował ordynariuszem dla wiernych obrządku wschodniego nieposiadających hierarchii własnego Kościoła sui iuris w Polsce abp Adriana Galbasa SAC, metropolitę warszawskiego. Jednocześnie Papież przyjął rezygnację z tego urzędu kard. Kazimierza Nycza.
Z okazji Jubileuszu Świata Wolontariatu, który 8 i 9 marca trwa w Watykanie przypominamy niektóre refleksje papieży na temat tej służby, poczynając od Jana Pawła II.
Papież wznowił dziś rano przepisane mu terapie, w tym fizjoterapię. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje, że ostatnia noc minęła spokojnie. W niedzielę kardynał Michael Czerny odczyta homilię papieża podczas Mszy św. Jubileuszu Wolontariatu na Placu Świętego Piotra.
Sprawiedliwego społeczeństwa nie buduje się poprzez eliminację niechcianych nienarodzonych dzieci, osób starszych, które nie są już samodzielne czy nieuleczalnie chorych – pisze Papież do członków włoskiego Ruchu dla Życia. Zwracając się do nich z Kliniki Gemelli Franciszek prosi ich również o modlitwie we swojej intencji.
Stany Zjednoczone zawzięcie burzą porządek ustanowiony po drugiej wojnie światowej głównie przez te same Stany Zjednoczone – stwierdza w wywiadzie dla belgijskiego tygodnika “Le Vif” ukraiński filozof prof. Konstantyn Sigow. Jednocześnie wyraża swoją radość, że słowo “odwaga” ponownie staje się dewizą Europy.
W wigilię Święta Miłosierdzia Bożego, 26 kwietnia w Krakowie - między Sanktuarium Jana Pawła II a Sanktuarium Bożego Miłosierdzia - odbędzie się wydarzenie artystyczno-modlitewne zatytułowane Symfonia Miłosierdzia „Jestem z tobą, nie lękaj się niczego”. Jak podkreślają organizatorzy, intencją jest wielka prośba o pokój na świecie. Jej uczestnicy będą łączyć się z Watykanem oraz z sanktuariami Bożego Miłosierdzia m.in. w Brazylii, USA, Afryce, na Filipinach i w Australi
Rozpoczął się czwarty tydzień pobytu papieża Franciszka w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan poinformował w sobotę rano, że noc minęła spokojnie, a papież odpoczywa.
Nigeria po raz kolejny została uznana za najniebezpieczniejsze miejsce na świecie dla chrześcijan, głosi raport Globalnego Indeksu Prześladowań 2025 opublikowany przez International Christian Concern (ICC), ekumeniczną organizacją chrześcijańską z siedzibą w Waszyngtonie
– informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
"Bez ciebie nic się nie liczy. Wszystkim dla człowieka jest bliskość drugiej osoby" .
Hierarcha 8 i 9 marca spotka się z wiernymi w Sopocie i Gdańsku, gdzie m.in. wygłosi konferencje.
Bp Piotrowski na niedzielę Ad Gentes/
„Po Mszy przyszło do mnie kilkunastu uczniów i studentów, którzy poprosili o chrzest” – mówi ks.de Sinety, proboszcz w Lille.
Służąc ludziom, włoski polityk i kandydat na ołtarze czerpał inspirację z Ewangelii.
Ukazało się doroczne przesłanie Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowane do muzułmanów z okazji miesiąca ramadanu i kończącego go święta Id al-Fitr. W tym roku zbiegają się one z czasem Wielkiego Postu. „Ta bliskość w kalendarzu duchowym daje nam wyjątkową okazję, aby iść ramię w ramię na wspólnej drodze oczyszczenia, modlitwy i miłosierdzia” – czytamy w liście.
Na czas Wielkiego Postu w Bazylice Watykańskiej ponownie zainstalowano 14 obrazów włoskiego malarza Gaetana Previatiego, ilustrujących kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Pochodzą one z kolekcji Muzeów Watykańskich i mają towarzyszyć pielgrzymom, odprawiającym w świątyni wielkopostne nabożeństwo.
Archidiecezja Sydney w Australii przeżywa prawdziwy rekord nawróceń. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rekordowa liczba 380 osób przystąpi do obrzędu w, który rozpoczyna ostatni etap przygotowań do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. W ciągu ostatnich czterech lat odnotowano ponadtrzykrotny wzrost nawróceń.