Każdego dnia od 3 do 10 tys. Chińczyków przyjmuje chrzest. To niepokoi władze, które właśnie nasiliły prześladowanie katolików wiernych Watykanowi.
Funkcjonariusze chińskiego urzędu bezpieczeństwa zakazali podziemnym wspólnotom katolickim w Szanghaju uczestniczenia w Światowym Dniu Modlitwy za Kościół w Chinach.
„Chwała Bogu, pokój na ziemi”. Pod takim hasłem odbywa się od 17 do 25 maja w stolicy Jamajki Międzynarodowe Ekumeniczne Zgromadzenie Pokojowe. Zostało zorganizowane w Kingston przez Światową Radę Kościołów.
Kościół w Chinach, zwłaszcza w tym czasie, potrzebuje modlitwy Kościoła powszechnego - zwraca uwagę papież Benedykt XVI. Szczególną okazją do włączenia się w modlitwę będzie obchodzony we wtorek, 24 maja, Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach.
Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Benedykt XVI skierował do całego Kościoła dramatyczny apel o włączenie się w planowaną na 24 maja modlitwę w intencji Kościoła w Chinach, aby „pozostał jeden, święty, katolicki, wierny i wytrwały w nauce i dyscyplinie kościelnej”. Wezwał też o modlitwę za tamtejszych biskupów, aby „ich pragnienie trwania w jednym Kościele powszechnym było silniejsze od pokusy drogi niezależnej od Piotra”.
Chińskie władze zaostrzają politykę nie tylko w stosunku do podziemnych wspólnot chrześcijańskich.
Porwany trzy dni temu chrześcijanin z Kirkuku, Ashur Yacob Issa został zamordowany. Zwłoki 29-letniego ojca trójki dzieci policja znalazła dziś rano. Mężczyzna miał odciętą głowę i „straszliwe ślady tortur” na ciele.
Gra w chińczyka na największych planszach w Polsce ma zwrócić uwagę na sytuację chrześcijan w Chinach. Happeningi uliczne odbędą się 22 maja w Warszawie, Łodzi i Poznaniu.
Obrońcy praw człowieka z Human Right Watch (HRW) podali w wtorek, że po niedawnych demonstracjach ludu Hmong na płn.-zach. Wietnamu, region ten stał się "czarną dziurą" niedostępną dla dziennikarzy i dyplomatów. Protestujący domagali się szerszej autonomii.
Choć głoszenie Ewangelii w Indiach jest trudne, stanowi ono obowiązek, który nałożył na nas Chrystus. Aby być wiarygodnymi świadkami w tym wieloreligijnym społeczeństwie, chrześcijanie potrzebują solidnej katechezy. Biskupi zaś powinni czuwać na procesem inkulturacji, by został w nim zachowany depozyt wiary, a prowadząc dialog z innymi religiami, zawsze muszą mieć na względzie prawdę.