Przyczyną globalnej zapaści gospodarczej jest brak etyki wśród osób i organizacji. Takiego zdania jest kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Indii, a zarazem sekretarz generalny Federacji Episkopatów Azji
Wziął on udział w konferencji na temat światowego systemu gospodarczego, jaka odbyła się w Bangalore w południowych Indiach z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Kultury.
„Właściwe funkcjonowanie globalnej gospodarki wymaga podstawowych wartości i wspólnego kodeksu etycznego opartego na wierze i rozumie” – stwierdził kard. Gracias. Do tego należy dodać odpowiednią politykę wspierającą odpowiedzialność w zarządzaniu przedsiębiorczością i aktywnością społeczną. Zdaniem hinduskiego purpurata rządy powinny rozliczać środowiska biznesowe za wykroczenia czy przedsięwzięcia mające negatywne następstwa w sferze społecznej czy w przyrodzie.
Podobne zdanie wyrażali inni uczestnicy konferencji, wskazując m.in. na wzrost korupcji, jako efekt braku moralnych hamulców wśród uczestników gry rynkowej. Za tym idzie często nadużywanie władzy politycznej i gospodarczej. Stąd warte uwagi i poparcia są społeczne inicjatywy na rzecz upowszechniania etyki w biznesie oraz promowania solidarności i zrównoważonego rozwoju.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.