Propozycją utworzenia „granicznego regionu apostolskiego” zakończyło się spotkanie biskupów z Kolumbii i Wenezueli w miejscowości Ureña.
Wzięli w nim udział hierarchowie z trzech sąsiadujących ze sobą diecezji obu krajów: wenezuelskiej San Cristóbal oraz dwóch kolumbijskich – Cúcuta i Tibú. Kościelna współpraca transgraniczna trwa tam od kilku lat i została uznana za szczególnie ważną w związku z konfliktem między Wenezuelą a Kolumbią na tle działalności lewackiej partyzantki w tym regionie.
Obecne spotkanie miało podsumować dotychczasową współpracę i wytyczyć ramy dalszego współdziałania. Uznano, że kolumbijsko-wenezuelska granica nie powinna stanowić dla Kościoła bariery, ale swoisty kręgosłup regionu, który doświadcza podobnych problemów społecznych i związanych z tym wyzwań duszpasterskich. Jak zaznaczono, współpraca powinna respektować zarówno przynależność państwową mieszkańców, jak i odrębność diecezji. Wśród zadań, jakie należy wspólnie realizować, wskazano kwestię ochrony środowiska i opiekę nad ludnością indiańską, która boleśnie doświadcza międzynarodowych inwestycji w tym tropikalnym regionie Ameryki Południowej. W przyszłości biskupi zamierzają rozszerzyć współpracę na pozostałe przygraniczne diecezje Kolumbii i Wenezueli.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.