Kościół, także diecezjalny, coraz chętniej sięga po nowoczesne narzędzia ewangelizacyjne. Facebook i blogi już od dawna służą sprawom wiary. Teraz będzie to jeszcze robić katolicka telewizja internetowa.
Transmisja okazała się strzałem w dziesiątkę. Na stronę internetową w ciągu dwóch dni weszło – bez żadnej reklamy – 130 tys. osób. Serwery „wariowały”, nie wytrzymywały takiego obciążenia. Pan Jacek dwoił się i troił, by nie przerwać transmisji. Ale ostatecznie wszystko się udało. – Po tym wydarzeniu zaczęliśmy tworzyć Telewizję Odnowy w Duchu Świętym. Od Odnowy otrzymaliśmy materiały, które przekonwertowaliśmy na format odpowiedni do serwerów – wyjaśnia ks. Krzysztof Witwicki, twórca i duchowy opiekun przedsięwzięcia.
Siła oddziaływania
Serwery przeszły pod opiekę diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Stąd pochodzi większość ludzi tworzących tę telewizję. Zadecydowała o tym też postawa otwartości biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka. Podczas Przystanku Jezus w kościele było zebranych ok. 600 osób, a transmisję za pośrednictwem telewizji w internecie obejrzało w tym samym czasie 4 tys. odbiorców. Wtedy biskup odkrył, że jest to bardzo ciekawe medium, które ma wielki zasięg i potrafi mieć rzesze odbiorców. – Kiedy transmitowaliśmy na żywo spotkanie w Skrzatuszu, równocześnie oglądało nas 13 tys. osób. Widać, że istnieje wielka potrzeba takiego medium. Urywają się telefony. Ludzie dzwonią z różnych miejsc, bo chcą, aby pokazać dobro, które robią – mówi ks. Krzysztof Witwicki.
W powodzenie misji głęboko wierzy też Wojciech Cieślawski. Jest uczniem klasy maturalnej w V LO im. Stanisława Lema w Koszalinie. Pasjonuje go fotografia, dzięki której, zauważony przez ks. Krzysztofa, trafił do telewizji Dobre Media. Został w niej realizatorem obrazu, głównie podczas imprez transmitowanych na żywo, co bardzo szybko stało się jego nową pasją. Jak sam mówi, na swojej drodze spotkał fantastycznych duchownych i świeckich, którzy pomagają mu rozwijać się i wspierają go. – Mam nadzieję, że to, co robimy teraz, przyniesie dobre owoce – podsumowuje Wojtek. Dzięki pomocy bp. Edwarda powstała fundacja „Dobre Media Nowej Ewangelizacji”, która będzie wspierała dzieło. Telewizja internetowa Dobre Media zgodnie z zamysłem jej twórców chce pokazać wszystkie te wydarzenie, które łączą się z wartościami, niosą dobro. Po prezentowanych reportażach, spotkaniach, transmisjach widać, że tematyka przekazu nie zamyka się tylko w sferze przekazywania wiary, choć strona służy głównie ewangelizacji. Rzecznikiem i członkiem Rady Programowej DM został ks. Wojciech Parfinowicz.
Nowa jakość ewangelizacji
Mówi bp Edward Dajczak:
– Współczesny człowiek potrzebuje Boga równie mocno jak i ten, który żył w innej epoce. Wciąż jednak zmieniają się narzędzia pozwalające, by o Bogu mówić i pokazywać Jego dzieło. I naszym obowiązkiem jest z nich korzystać. W naszej diecezji powstała telewizja internetowa Dobre Media. Bardzo mnie to cieszy, tym bardziej że tworzy ją grupa ludzi, będących na co dzień blisko Boga. Mam nadzieję, że dzięki ich zaangażowaniu uda się pokazać, ile dobrych rzeczy dzieje się Kościele i ile dobra jest w ludziach. I będzie to znakomite przeciwieństwo mediów, w których liczy się wyłącznie sensacja i wyniki sprzedaży. Serdecznie proszę o wspieranie ich działań modlitwą i w każdej innej formie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.