„Nie pozwólmy, aby podziały polityczne wtargnęły do Kościoła”

„Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem” – powiedział dziś w homilii podczas ingresu nowy metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, przywołując słowa św. Augustyna.

Zwracając się do diecezjan obecnych w katedrze podkreślił, iż wspólnym zadaniem jest „czynić archidiecezję lubelską domem i szkołą komunii”. Dodał też, że „tego sobie życzył bł. Jan Paweł II, którego liturgiczne wspomnienie dziś po raz pierwszy obchodzimy”.

W uroczystości udział wzięli dostojnicy kościelni z kraju i zagranicy. Obecni byli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nowy sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak, metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź oraz metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, a ponadto m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, bp Ladislav Nemet z Serbii, bp Gabor Mohos z diecezji Esztergom-Budapest na Węgrzech, bp Andrzej Wypych z Chicago w USA, bp Andrej Imrich ze Słowacji, abp Edward Nowak z Rzymu, bp Antoni Dziemianko z Mińska, a także przedstawiciele Zakonu Kawalerów Maltańskich na czele ze zwierzchnikiem w Polsce.
Na ingres przybyli także przedstawiciele władz centralnych: minister Jerzy Miller, szef MSWiA, szef MON Tomasz Siemoniak oraz parlamentarzyści ziemi lubelskiej. W uroczystości wziął udział senat akademicki KUL, a także przedstawiciele Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa.
Ingres rozpoczęła procesja, w której z Domu Arcybiskupów Lubelskich do archikatedry przeszli nuncjusz apostolski, abp Budzik i uczestniczący w uroczystościach biskupi. W procesji niesione były relikwie św. Marii Jana Vianney’a, patrona kapłanów, bł. Jana Pawła II i bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. U drzwi archikatedry nowego metropolitę powitali dziekan kapituły archikatedralnej bp Ryszard Karpiński oraz proboszcz ks. Adam Lewandowski.
Po dojściu do ołtarza zebranych powitał administrator diecezji bp Mieczysław Cisło. Wspomniał „nieodżałowanej pamięci abp. Życińskiego, tak nagle wyrwanego śmiercią spośród nas, przed niespełna ośmiu miesiącami, po 14 latach gorliwej posługi biskupiej w Lublinie” i fakt, że w pierwszej podróży do Lublina po ogłoszeniu nominacji towarzyszył ówczesnemu metropolicie właśnie ks. Stanisław Budzik.
Bp Cisło zauważył, że abp Budzik przychodzi do diecezji z programem duszpasterskim nowej ewangelizacji, który zawarł w sentencji „czynić archidiecezję domem i szkołą komunii”. W imieniu biskupów pomocniczych i wiernych zapewnił, że diecezja ogarnia nowego biskupa modlitwą i miłością.
Następnie odbyły się kolejne obrzędy kanonicznego objęcia urzędu arcybiskupa, po czym rozpoczęła się liturgia Mszy św., której po raz pierwszy oficjalnie przewodniczył nowy metropolita lubelski.
W homilii abp Budzik wyznał, że podjęcie posługi biskupa lubelskiego ułatwia mu świadomość, iż nie jest sam. W tym kontekście przytoczył słowa św. Augustyna: „dla was jestem biskupem, z wami chrześcijaninem”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5