Nie ma wolności, która nic nie kosztuje. Wolność mierzy się krzyżem – mówił bp Andrzej Suski 19 października w Toruniu podczas obchodów 27. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Jerzego Popiełuszki.
Uroczyste obchody 27. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”, bł. Jerzego Popiełuszki, rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Eucharystii koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów z diecezji: toruńskiej, włocławskiej, bydgoskiej i pelplińskiej przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa. Na wspólnej modlitwie przez wstawiennictwo bł. Jerzego zgromadziło się ponad tysiąc wiernych.
W homilii bp Suski przedstawił ostatnie chwile życia ks. Jerzego i zaznaczył, że pamięć o tych wydarzeniach jest konieczna, jeśli chcemy stawać się ludźmi prawdziwie wolnymi. - Społeczeństwa, które tracą pamięć tracą życie. Dlatego ludziom wielkim stawia się pomniki w miejscach publicznych.
- Dzisiaj przy toruńskim moście zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik bł. ks. Jerzego - mówił kaznodzieja. - Toruń to jedna ze stacji jego męczeńskiej drogi. Nadszedł czas w wolnej Polsce, by spojrzeć prawdzie w oczy. Prawda choćby gorzka, jak lekarstwo zawsze uzdrawia i wyzwala. Niech zatem pomnik ks. Jerzego mówi nam i następnym pokoleniom, że prawda jest silniejsza od kłamstwa, miłość jest silniejsza od nienawiści, że przebaczenie jest silniejsze od żądzy odwetu, że nadzieja jest mocniejsza od poczucia beznadziejności. Niech o tym nam przypomina, byśmy nie dali się zwyciężyć złu, lecz zawsze zło dobrem zwyciężali – mówił bp Suski.
- Każda zaciśnięta pięść, każda krzywda wyrządzona drugiemu człowiekowi jest przegraną. Kto jest zwycięzcą? Ten, który uderza, czy uderzony? Zwycięzcą jest uderzony, sponiewierany, zabity za słuszną sprawę! - mówił bp Suski. - Trzeba także dzisiaj o tym pamiętać. Prawdziwa wolność to wolność od zła, wolność ku dobru - dodał hierarcha.
Po Mszy św. uczestnicy liturgii przeszli pod pomnik bł. Jerzego Popiełuszki, gdzie nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie i poświęcenie. Podczas uroczystego odsłonięcia pomnika tłumy torunian wysłuchały nagrania rozważania, które wygłosił ks. Jerzy podczas modlitwy różańcowej w Bydgoszczy, w dniu swojej męczeńskiej śmierci. Wzywał wówczas do modlitwy, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia oraz od żądzy odwetu i przemocy.
Twórcą projektu pomnika jest prof. Kazimierz Gustaw Zemła, który chciał ukazać ks. Jerzego jako człowieka wolności. Pomnik przedstawia stojącego na cokole ks. Popiełuszkę z rozwartymi radośnie ramionami. Zerwane sznury przypominają sposób zadanej mu śmierci. - Tymi ramionami obejmuje każdego z nas, jakby chciał powiedzieć, że wszyscy jesteśmy braćmi i tworzymy wspólnotę. Cokół, na którym stoi to opoka, to jego wiara, jego siła, dzięki której zwyciężył – mówił prof. Zemła. Na cokole pomnika umieszczono napis „Zło dobrem zwyciężaj”. Z prawej strony cokołu wyryto fragment homilii bł. ks. Jerzego z 26 września 1982 r.: „Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu”.
Fundatorami pomnika są: Społeczny Komitet Budowy pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, Samorząd Województwa Kujawsko–Pomorskiego oraz Gmina Miasta Toruń.
Ci ludzie od lat zmagają się z dramatycznymi skutkami wojny i biedy
W słowie do Polaków Papież przypominał o potrzebie ochrony życia i dzieci.