We wtorek 18 października w Gnieźnie odbędzie się oficjalna prezentacja i przekazanie kopii skradzionego pierścienia kard. Stefana Wyszyńskiego. Odtworzony klejnot trafi do Muzeum Archidiecezjalnego w tym mieście.
„Wierni nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, na zło – jakim była popełniona kradzież - staraliśmy się zareagować dobrem, jakim bez wątpienia jest odtworzenie zagrabionego i zniszczonego pierścienia” – czytamy w specjalnym komunikacie wydanym przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie. Podkreślono, że kopię wykonano dzięki wysiłkowi wielu ludzi dobrej woli i ofiarnego serca. 18 października zostanie ona przekazana do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego.
„Ten uroczysty akt będzie uwieńczeniem ponad półrocznej pracy szeregu ludzi, którzy zbierali materiał ikonograficzny, poszukiwali odpowiednich kamieni i wykonywali precyzyjną jubilerską pracę (…) Ufamy, że odtworzenie tej materialnej pamiątki po wielkim Prymasie Tysiąclecia przyczyni się do głębszej refleksji nad jego nauczaniem i zachęci, szczególnie młodych ludzi, do poznania życia i dzieła tego wielkiego biskupa, Prymasa i Polaka” – napisano w komunikacie.
Pierścień został wykonany z lanego złota próby 585. Waży 76,5 gramów. Podobnie jak oryginał zdobi go wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i piastowski orzeł na czerwonej emalii. Wokół umieszczono diamenty zakupione w Antwerpii. Ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum w Gnieźnie, zaznaczył, że w odtworzeniu klejnotu pomogły zachowany materiał fotograficzny i opisowy oraz wskazówki pracowników muzeum.
Kopię pierścienia wykonała nieodpłatnie pracownia jubilerska Andrzeja Wojciucha z Kołaczkowa. Zakup kruszcu i kamieni sfinansowano ze środków przekazanych przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrześni, z odszkodowania oraz ze środków pozyskanych podczas zbiórki wśród kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej.
Uroczyste przekazanie pierścienia nastąpi 18 października podczas Mszy św. sprawowanej w południe w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Eucharystię będą koncelebrowali księża dziekani z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.
Pierścień kard. Wyszyńskiego skradziono 7 lutego br. z wystawy w katedrze gnieźnieńskiej. Był wykonany z pozłacanego srebra i ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz brylantami. Kard. Wyszyński otrzymał go w darze od Episkopatu Polski na zakończenie odbywających się w 1966 r. obchodów Millennium Chrztu Polski. Sprawców zatrzymano w marcu. Zdążyli wyłupić kamienie, a ogołocony pierścień sprzedali paserowi, który go przetopił.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.