Toruński ordynariusz bp Andrzej Suski świętował w sobotę 25-lecie przyjęcia święceń biskupich. W Toruniu w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy odprawił dziękczynną mszę świętą.
W koncelebrze uczestniczyli m.in. prymas senior kard. Józef Glemp, z którego rąk bp Suski przyjął sakrę biskupią 4 października 1986 r., a także prymas abp Józef Kowalczyk i prymas senior abp Henryk Muszyński.
"Pragnę wyrazić wielką radość, pogratulować długiej i gorliwej posługi pasterskiej, i wyrazić najlepsze życzenia. Wiele jest powodów twojej radości i wdzięczności wobec Chrystusa, który zechciał obdarzyć cię wieloma darami i którego starałeś się pilnie poznawać i wypełniać (...) Udzielam ci z wielką miłością apostolskiego błogosławieństwa" - napisał w okolicznościowym liście do jubilata papież Benedykt XVI.
Homilię podczas mszy wygłosił biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski, który m.in. przypomniał drogę życiową i duszpasterską bp. Suskiego.
"Dzisiaj dziękujemy za 25 lat biskupiej drogi pasterza Kościoła toruńskiego, drogi, na której jego powołanie potwierdzało się, pogłębiało i umacniało, drogi, w czasie której on sam pokazywał jak żyć, by pozostać wiernym Bogu i najważniejszym człowieczym wartościom" - powiedział bp Marcinkowski.
"(Suski) został ustanowiony biskupem pomocniczym (płockim) przez Jana Pawła II 14 lipca 1986 r. Nominację ogłoszono 14 sierpnia, zaś święcenia biskupie ks. prałat Andrzej Wojciech Suski, adiunkt Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, profesor i nowo mianowany rektor płockiego Wyższego Seminarium Duchownego, przyjął z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego i warszawskiego, prymasa Polski kard. Józefa Glempa w płockiej bazylice katedralnej 4 października 1986 r." - podkreślił biskup pomocniczy diecezji płockiej.
Biskupi Suski i Marcinkowski studiowali na jednym roku w płockim seminarium, a także przez kilka lat byli razem biskupami pomocniczymi w Płocku.
Bp Suski urodził się w 1941 r. Biskupem pomocniczym diecezji płockiej był od 1986 r. do 1992 r., kiedy to - po reorganizacji administracji kościelnej w Polsce - został ordynariuszem nowo powstałej diecezji toruńskiej.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.