Madonna z Sardynii

Naprawdę przedziwne są scenariusze, według których Pan Bóg potrafi ułożyć nasze życie. Sami byśmy nigdy nie wpadli na takie czy inne rozwiązania wielu kwestii.

Reklama

Dwa tygodnie później przesłano mi z sanktuarium z Bonaria kilka obrazków z wizerunkiem Madonny. Już wtedy w moim sercu narodziło się pragnienie nawiedzenia tego miejsca. Jakże wielkie było moje zdziwienie, kiedy kilka dni temu dowiedziałem się, że na trasie mojego rejsu znajduje się miejscowość Cagliari, w której to znajduje się sanktuarium Madonny z Bonaria.

Po raz kolejny Matka Boża mnie zaskoczyła i jeśli Pan Bóg pozwoli, to na własne oczy zobaczę w lutym to urokliwe sanktuarium.

„Skarb” na wyspie

Sardynia to wyspa położona pomiędzy Korsyką a Sycylią. Administracyjnie należy do Republiki Włoskiej. Jest drugą co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Jej największym walorem jest długość wybrzeża – 1843 km wspaniałych plaż, zatoczek i skalnych urwisk. Szmaragdowe, czyste morze, cudownie białe plaże, łagodny klimat i niezwykle gościnni mieszkańcy to czynniki, które przyciągają tu coraz więcej turystów.

Sardynia, pełna sekretów, bywa określana mianem wyspy skarbów, do których bez wątpienia należy sanktuarium z Bonaria z łaskami słynącym wizerunkiem Madonny z Dzieciątkiem, którą mieszkańcy potocznie nazywają „Mamma della Sardegna” (Mamą Sardynii).

Wspaniała bazylika, której budowę rozpoczęto już 1704 roku, wznosi się w punkcie widokowym, z którego można podziwiać piękny widok na miasto Cagliari i port, do którego zacumowują statki. Plac, znajdujący się naprzeciw największej na wyspie świątyni, został zbudowany z kamieni typowych dla wielu ulic i placów Sardynii. Przed każdym, kto nawiedza to miejsce, otwiera się wizja nietypowego placu, pełnego zieleni ogrodów i ciągnącego się aż do morza.

Świątynia, która skrywa w swoim wnętrzu cudowny wizerunek, została wybudowana na planie krzyża łacińskiego. Jej główny budulcem jest wapień. Fasada kościoła, któremu papież Pius XI w roku 1926 nadał tytuł Bazyliki Mniejszej, jest stosunkowo prosta, ale ujmująca. Cudowna figura, o niewielkich rozmiarach (156 cm), została wyrzeźbiona z jednego kawałka drzewa karobowego, występującego dziko i w uprawie w regionie śródziemnomorskim. Madonna, umieszczona w apsydzie głównego ołtarza, jest celem licznych pielgrzymek. Niedawno przez Jej wizerunkiem modlił się również papież Benedykt XVI.

Wizerunek przedstawia Maryję w postawie stojącej. Drapowana i bogato zdobiona suknia Madonny o „niewyrażalnej urodzie” zdaje się podkreślać Jej szlachetne pochodzenie. Maryja z Bonaria w prawej ręce trzyma świecę, zaś w lewej nagie Dzieciątko Jezus. Na głowach świętych postaci widnieją złote korony zdobione szlachetnymi kamieniami. Twarz Matki Bożej jest pełna zadumy. Odnosi się nawet wrażenie, że Maryja z troską patrzy w dal, jakby wypatrywała napływające statki, zaś świeca, którą dzierży w prawej ręce, przywołuje na myśl światło latarni morskiej, dzięki której statek może bezpiecznie dotrzeć do portu. Dzieciątko Jezus, pełne prostoty i o cechach kilkumiesięcznego dziecka, zdaje się być bardzo lekkie. Bezpiecznie siedzi na lewym ramieniu Matki, która podtrzymuje jego lewą nóżkę.

Maryja z Bonaria jest szczególną patronką ludzi morza i marynarzy. Jest także swoistą „latarnią”, która oświeca mroki ludzkich dróg. Światło, które niesie ze sobą, pomaga zagubionym wejść na dobrą drogę. Owa droga prowadzi zawsze w jednym kierunku – ku Chrystusowi, który trzyma królewskie jabłko. Liczne wota zawieszone na ścianach korytarza zakrystii i muzeum świadczą o tym, jak wielkich łask dostępowali ci wszyscy, którzy na przełomie wieków szukali ratunku u boku Madonny z Bonaria. Jednym z najcenniejszych i zarazem najstarszych wot jest mały, piętnastowieczny okręt z kości słoniowej, zawieszony w środku apsydy. W tajemniczy sposób wyznacza on kierunek wiatrów w Zatoce Aniołów.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama