Blisko 2 mln pielgrzymów odwiedza co roku sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Do tego miejsca przybywają pątnicy z ponad 100 krajów świata. Najliczniejsze grupy pielgrzymów zagranicznych przybywają ze Słowacji, Filipin, Niemiec, Włoch, Irlandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Węgier i Francji.
Pielgrzymi chętnie podziwiają kaplice narodowe, które znajdują się w dolnej części bazyliki Bożego Miłosierdzia: kaplica św. Faustyny, zwana „włoską”, kaplica Communio Sanctorum – dar Kościoła węgierskiego, kaplica „słowacka” Matki Bożej Bolesnej oraz kaplica św. Andrzeja, czyli „ukraińska” i kaplica św. Krzyża, zwana „niemiecką”. Coraz częściej do Łagiewnik przybywają także pielgrzymi indywidualni.
Na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mieści się klasztor Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. W okresie międzywojennym żyła i zmarła tutaj św. s. Faustyna Kowalska, przez którą Chrystus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym miłosierdziu. Bardzo dynamiczny rozwój kultu Miłosierdzia Bożego nastąpił po beatyfikacji s. Faustyny 18 kwietnia 1993 i jej kanonizacji 30 kwietnia 2000 r., a także dzięki pielgrzymkom Jana Pawła II do Krakowa-Łagiewnik w latach 1997 i 2002. Na terenie sanktuarium powstał nowy kościół – bazylika, którą 17 sierpnia 2002 roku konsekrował Jan Paweł II. W tym też miejscu papież zawierzył cały świat Miłosierdziu Bożemu.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest również miejscem, w którym odbywają się Międzynarodowe Kongresy Apostołów Bożego Miłosierdzia oraz sympozja i inne wydarzenia poświęcone zgłębianiu tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Spotkaniom tym patronuje metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a organizuje je Rektorat Sanktuarium i Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
Ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej w Małopolsce będzie II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który obędzie się w październiku w Krakowie. Zdaniem organizatorów wydarzenie to jeszcze bardziej ożywi ruch pielgrzymkowy w Krakowie.
Tematy dotychczasowych kongresów dotyczyły m.in. tajemnicy Bożego Miłosierdzia i miłosierdzia ludzkiego w Biblii, u Ojców Kościoła, w nauczaniu Jana Pawła II oraz w szkole duchowości św. Siostry Faustyny. W wydarzeniach biorą udział przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, wspólnot, apostolatu Bożego Miłosierdzia z całego świata, którzy pragną włączyć się w głoszenie orędzia miłosierdzia w Kościele. Spotkania w krakowskim sanktuarium, przy relikwiach św. siostry Faustyny mają charakter formacyjny i są okazją do dawania świadectwa oraz wspólnej modlitwy.
Pierwszy Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia w Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach odbył się w lutym 1996 roku pod patronatem metropolity krakowskiego kard. Franciszka Macharskiego. Poświęcony był Apostolskiemu Ruchowi Bożego Miłosierdzia, który zrodził się w Kościele z charyzmatu i doświadczenia mistycznego św. Siostry Faustyny.
W roku 100. rocznicy urodzin św. Siostry Faustyny, od 7-9 października 2005 roku, miał miejsce II Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Nieść światu ogień miłosierdzia”. To hasło nawiązywało do zasadniczego przesłania, jakie zostawiła św. Faustyna, i do słów Ojca Świętego Jana Pawła II z jego ostatniej pielgrzymki do Łagiewnik, podczas której zawierzył świat Bożemu miłosierdziu.
Natomiast w październiku 2008 r. odbył się III Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia pod hasłem „W szkole miłosierdzia św. Siostry Faustyny i Sługi Bożego Jana Pawła II”. Referaty, świadectwa i modlitwa uczestników koncentrowały się wokół miłosierdzia w relacjach międzyludzkich, dla których punktem odniesienia jest miłosierdzie Boga, a bogactwem doświadczenie myśli i praktyki w całej historii Kościoła.
Ważnym wydarzeniem dla rozwoju turystyki religijnej nie tylko w Krakowie, ale również w Małopolsce będzie II Światowy Kongres Miłosierdzia Bożego, który obędzie się w październiku w Łagiewnikach. W samym Krakowie jest około 160 miejsc i przedmiotów kultu religijnego, 20 kościołów z grobami i wiele miejsc związanych z bł. Janem Pawłem II.
Prof. Antoni Jackowski z Zakładu Geografii Religii Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa, że na korzyść turystyki religijnej w Małopolsce oddziałują także ważne szlaki pielgrzymkowe: Szlak Maryjny, Szlak Cysterski, Drogi Św. Jakuba i centra życia duchowego – sanktuaria przyciągające pielgrzymów z regionu oraz z zagranicy. „Silnie rozwija się nurt pielgrzymkowy związany z kultem Chrystusa Miłosiernego. Jego symbolem jest święty obraz z Łagiewnik i kult świętej Faustyny” – podkreślił prof. Jackowski. Jego zdaniem z około 100 małopolskich sanktuariów w skali międzynarodowej wyróżniają się Kalwaria Zebrzydowska, Łagiewniki, Wadowice, Krzeptówki i Ludźmierz.
Organizatorzy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia WACOM 2011 mają nadzieję, że to zbliżające się spotkanie czcicieli Bożego Miłosierdzia z całego świata wpisze się w organizowane po raz kolejny w stolicy kultu Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, wielkie spotkanie wiary, odegra ważną rolę w życiu Kościoła, odsłoni piękno i bogactwo miłosierdzia Boga a także umocni i wezwie współczesnych Apostołów Bożego Miłosierdzia do wcielania w życie „nowej wyobraźni miłosierdzia”.
„Na internetowej stronie Kongresu (www.wacom2011.pl) zarejestrowało się ok. 1,3 tys. osób, które reprezentują wszystkie części świata – Europę (m.in. Francja, Hiszpania, Irlandia, Lichtenstein, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Węgry, Włochy), Stany Zjednoczone, Afrykę (Kamerun, Nigeria, Rwanda, Wybrzeże Kości Słoniowej), Amerykę Południową (Argentyna, Kolumbia, Peru, Wenezuela), Środkową (Dominikana i Haiti) i Azję (Chiny, Filipiny, Indie, Liban, Malezja), Australię i Fidżi na Oceanie Spokojnym. Wśród uczestników są kapłani, osoby konsekrowane i świeckie” – informuje Magdalena Dobrzyniak z biura prasowego WACOM 2011.
Na czym polega model francuskiej laïcité i jakie są jego paradoksy?
Jej ponowne otwarcie i rekonsekracja nastąpi w najbliższy weekend.
Przełożona generalna przekazała Papieżowi „bukiet duchowy” jako wyraz modlitwy i wdzięczności.