Grupa stowarzyszeń ofiar księży pedofilów złożyła we wtorek w Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze skargę, w której oskarża papieża Benedykta XVI i wysokich rangą dostojników watykańskich o zbrodnie przeciwko ludzkości, za jakie uważa tuszowanie skandalu pedofilskiego w Kościele.
Watykan na razie nie odniósł się do wiadomości o złożeniu skargi w Hadze. Natomiast służby prasowe MTK potwierdziły PAP, że dokumenty wpłynęły, ale na razie trybunał nie przesądza, czy skarga w ogóle zostanie dopuszczona, zważywszy na immunitet, jakim cieszy się papież jako głowa państwa i fakt, że Stolica Apostolska nie jest stroną statutu rzymskiego, który powołał MTK do życia.
"Podejmiemy decyzję w stosownym terminie" - głosi odpowiedź przesłana PAP.
Organizacje - SNAP Network i Center for Constitutional Rights - żądają zbadania przez MTK roli Benedykta XVI i kardynałów Angelo Sodano, Tarcisio Bertone oraz Williama Levady w sprawie skandalu wykorzystywania nieletnich przez duchownych, a także ukrywania tych przestępstw.
W wydanym przez organizacje komunikacie podkreślono, że ich eksperci oraz prawnicy uważają, iż czyny te noszą znamiona i odpowiadają przyjętej w Statucie Rzymskim definicji zbrodni przeciwko ludzkości.
"Zbrodnie przeciwko dziesiątkom tysięcy ofiar, w większości dzieci, są ukrywane przez najwyższych hierarchów Watykanu" - wyjaśniła Pamela Spees, adwokat reprezentujący Center for Constitutional Rights. Jej zdaniem "Kościół działa bezkarnie".
"Oskarżamy jego przywódców o fizyczne i psychiczne torturowanie osób na całym świecie; zarówno za sprawstwo kierownicze, jak i ukrywanie przestępstw. Powinni stanąć przed sądem tak jak inni podejrzani" - podkreśliła Spees.
SNAP Network to istniejąca od 23 lat niezależna organizacja pozarządowa zrzeszająca ponad 10 tysięcy ofiar molestowania przez księży. Jest to największa, najstarsza i najbardziej aktywna grupa wsparcia dla ofiar wykorzystywania.
Center for Constitutional Rights zajmuje się ochroną praw zagwarantowanych w konstytucji USA oraz Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Organizacja powstała w 1966 roku.
Przedstawiciele obu organizacji zapowiedzieli, że w najbliższych dniach odwiedzą kolejne miasta w Europie, w których apelować będą o wszczęcie wiarygodnych śledztw w sprawie pedofilii w Kościele. Przebywać będą w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Paryżu, Wiedniu, Londynie, Dublinie i Madrycie. 18 września mają być w Warszawie.
"Każdy z nas niech tak żyje, aby inni mogli rozpoznać w nas obecność Pana".
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.