Chrześcijaństwo stało się przeżytkiem?
Chrześcijaństwo stało się przeżytkiem?
Jakub Szymczuk /Foto Gość

Chile: spada liczba katolików, Episkopat reaguje

Karol Darmoros

VATICANNEWS.VA

publikacja 09.07.2025 13:18

To kontynuacja spadkowego trendu – w 1992 roku było ich 77 proc.

Chilijski spis powszechny z 2024 roku pokazuje, że katolicy w kraju stanowią dziś jedynie 54 proc. społeczeństwa powyżej 15. roku życia. To kontynuacja spadkowego trendu – w 1992 roku było ich 77 proc. Rośnie natomiast odsetek osób bez wyznania (26 proc.) i ewangelików (16 proc.). Tymczasem chilijski Episkopat apeluje o „żywe wspólnoty, dialog i cierpliwość”.

Nie zanik, ale przemiana

„Nie mamy do czynienia z obumieraniem religijności, ale z głęboką przemianą antropologiczną, a więc także społeczną” – komentuje arcybiskup La Sereny René Rebolledo, przewodniczący Konferencji Episkopatu Chile. Podkreśla, że Kościół powinien być „obecnością nadziei” i odpowiadać na zmiany przez „dialog, słuchanie i synodalność, do czego zachęcał papież Franciszek i przypomina Papież Leon XIV”.

Mniej struktur, więcej bliskości

„Jesteśmy wezwani do tworzenia wspólnot żywych, w których doświadczenie Boga nie jest narzucane ani przekazywane jedynie przez tradycję, ale przez świadectwo, słuchanie i bliskość” – mówi przewodniczący chilijskiego Episkopatu. Dodaje, że duszpasterstwo „nie może zakładać wiary jako oczywistości”. Ma zamiast tego stać się „kluczem misyjnym” do towarzyszenia konkretnym, osobistym procesom”.

Kościół jak szpital polowy

Według abp. Rebolledo, dziś Kościół nie może opierać się jedynie na przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji czy narzuconych wzorcach.  Jak podkreśla, nowe wspólnoty, tworzone na bazie świadectwa i bliskości, powinny „wychodzić naprzeciw cierpiącej ludzkości, jak szpital polowy, powołane do leczenia ran współczesnego świata – także tych zadanych przez niektórych członków Kościoła swoim braciom i siostrom w wierze”.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Reklama