Promujcie ruchy młodzieżowe i zakładajcie wspólnoty i nie jest prawdą, że młodzież unika Kościoła i parafii, że nie interesuje się sprawami wiary – zachęca biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Ordynariusz sandomierski – podczas konferencji katechetycznej zorganizowanej w auli sandomierskiego Katolickiego Domu Kultury z okazji nowego roku formacyjno-katechetycznego w diecezji sandomierskiej – wskazał katechetom główne priorytety katechezy i zadania, jakie z nich wypływają dla katechizujących.
– Współczesne młode pokolenie, którego formacja została wam powierzona, ma w sobie ogromny potencjał dobra i widzimy w nim słusznie nadzieję naszych parafii, diecezji i całego Kościoła. Doświadczyliśmy tego podczas Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Młodzi potrzebują jednak dobrych przewodników i mistrzów, którzy pomogą im na drogach wiary i w różnych życiowych problemach – mówił bp Nitkiewicz do ponad 500 katechetów świeckich, zakonnych i księży.
– Nie żałujcie im swojego czasu i sił. Bądźcie z nimi zarówno w szkole, jak i na parafii. Oni przyjdą, jeśli zobaczą w każdym z nas przyjaciela, który pragnie ich dobra – podkreślił biskup.
Hierarcha diecezji wskazał także na szczególną rolę szkół katolickich, które nie mogą być „katolickie” jedynie z nazwy.
Zjazd poprzedziła Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, dyrektor diecezjalnego referatu katechetycznego.
Podczas homilii kaznodzieja odnosząc się do postaci św. Jana Chrzciciela wskazał na zadania, jakie wynikają z misji posłania do głoszenia Dobrej Nowiny.
– Potrzeba w naszej codziennej pracy otwarcia się na Boga, abyśmy wsparci Jego mądrością, mocą i odwagą mogli głosić prawdę, którą niesie Boże Słowo. Dziś często przychodzi pokusa unikania głoszenia trudnych prawd, wybiórczości lub ucieczki od tego, co trudne. Postawa św. Jana Chrzciciela uczy nas odwagi w głoszeniu Bożych prawd pomimo sprzeciwu i trudności. Oby ten rok był czasem dobrego zasiewu ziarna Słowa Bożego w serca tych, do których jesteśmy posłani – mówił ks. Dąbek.
W części formacyjnej uczestnicy wysłuchali wykładów ks. Zbigniewa Kucharskiego pt. „Świeccy w Kościele na przykładzie Katolickich Stowarzyszeń Młodych” oraz referatu ks. Marcina Jankiewicza i dra Edwarda Fiała o zastosowaniu głoszenia podstawowych prawd Ewangelii i nauczania apostolskiego w katechezie.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.