Bp Nitkiewicz: Popieram aktywność katechetów

Promujcie ruchy młodzieżowe i zakładajcie wspólnoty i nie jest prawdą, że młodzież unika Kościoła i parafii, że nie interesuje się sprawami wiary – zachęca biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz sandomierski – podczas konferencji katechetycznej zorganizowanej w auli sandomierskiego Katolickiego Domu Kultury z okazji nowego roku formacyjno-katechetycznego w diecezji sandomierskiej – wskazał katechetom główne priorytety katechezy i zadania, jakie z nich wypływają dla katechizujących.

– Współczesne młode pokolenie, którego formacja została wam powierzona, ma w sobie ogromny potencjał dobra i widzimy w nim słusznie nadzieję naszych parafii, diecezji i całego Kościoła. Doświadczyliśmy tego podczas Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie. Młodzi potrzebują jednak dobrych przewodników i mistrzów, którzy pomogą im na drogach wiary i w różnych życiowych problemach – mówił bp Nitkiewicz do ponad 500 katechetów świeckich, zakonnych i księży.

– Nie żałujcie im swojego czasu i sił. Bądźcie z nimi zarówno w szkole, jak i na parafii. Oni przyjdą, jeśli zobaczą w każdym z nas przyjaciela, który pragnie ich dobra – podkreślił biskup.

Hierarcha diecezji wskazał także na szczególną rolę szkół katolickich, które nie mogą być „katolickie” jedynie z nazwy.

Zjazd poprzedziła Msza św. sprawowana w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. Jerzy Dąbek, dyrektor diecezjalnego referatu katechetycznego.

Podczas homilii kaznodzieja odnosząc się do postaci św. Jana Chrzciciela wskazał na zadania, jakie wynikają z misji posłania do głoszenia Dobrej Nowiny.

– Potrzeba w naszej codziennej pracy otwarcia się na Boga, abyśmy wsparci Jego mądrością, mocą i odwagą mogli głosić prawdę, którą niesie Boże Słowo. Dziś często przychodzi pokusa unikania głoszenia trudnych prawd, wybiórczości lub ucieczki od tego, co trudne. Postawa św. Jana Chrzciciela uczy nas odwagi w głoszeniu Bożych prawd pomimo sprzeciwu i trudności. Oby ten rok był czasem dobrego zasiewu ziarna Słowa Bożego w serca tych, do których jesteśmy posłani – mówił ks. Dąbek.

W części formacyjnej uczestnicy wysłuchali wykładów ks. Zbigniewa Kucharskiego pt. „Świeccy w Kościele na przykładzie Katolickich Stowarzyszeń Młodych” oraz referatu ks. Marcina Jankiewicza i dra Edwarda Fiała o zastosowaniu głoszenia podstawowych prawd Ewangelii i nauczania apostolskiego w katechezie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8