Konferencja Biskupów Niemieckich i Związek Młodzieży Katolickiej (BDKJ) uznały, że zakończony w Madrycie Światowy Dzień Młodzieży był „zachwycającym świętem wiary”.
Młodzież bardzo intensywnie zajmowała się sprawami Boga i wiary, a ich radość w wierze robiła ogromne wrażenie - powiedział po liturgii kończącej ŚDM bp Bernhard Haßlberger, w episkopacie Niemiec odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży. „Ci młodzi ludzie poszukują sprawiedliwego świata, a poprzez to spotkanie umocnili swoją solidarność na świecie” - uważa niemiecki biskup. Według niego papież Benedykt XVI jest dla młodzieży wybitną osobowością, stojącą na czele Kościoła powszechnego. „Oni cenią w nim jego autentyczność i wielką skromność” - powiedział bp Haßlberger. Dodał, że największe wrażenie zrobiły na nim końcowe uroczystości ŚDM z udziałem ponad miliona młodych ludzi, którzy – nie zważając na upał, a potem gwałtowne załamanie pogody i burzę – trwały na nocnym czuwaniu.
„To było święto wiary, dające młodzieży siłę przyznawania się do swojej wiary w szkole i w kręgach przyjaciół” – tak podsumował zakończone ŚDM duszpasterz Niemieckiego Związek Młodzieży Katolickiej (BDKJ), ks. Simon Rapp. Podkreślił, że zebrani w Madrycie młodzi ludzie mogli poczuć, że są członkami wielkiej „globalnej wioski”. Dla Markusa Etscheid-Stama, koordynatora duszpasterstwa młodzieży w episkopacie Niemiec, ŚDM był „umocnieniem w wierze” dla ich uczestników i pokazał, że „młodzież poszukuje religijnej orientacji”.
Natomiast szef krajowy BDKJ, Dirk Tänzler zauważa, że niewątpliwie w centrum spotkania była modlitwa i stosunek do Boga, ale jednocześnie, jak chyba na żadnych innych ŚDM, było tu dużo odniesień politycznych i społecznych. Na przykład „podczas Drogi Krzyżowej można było wyraźnie odczuć, jak bardzo troski świata związane są z orędziem chrześcijańskim”. Ponadto, w kraju pełnym napięć, papież Benedykt XVI wyraźnie podkreślił, że „młodzi ludzie, umocnieni swoją wiarą powinni występować w sprawach pokoju i sprawiedliwości na świecie”.
Kolejne, XXVII Światowe Dni Młodzieży, odbędą się w 2013 roku w Rio de Janeiro. Zdaniem ks. Rappa “ze względu na sytuację polityczną i społeczną w Brazylii powinny one przede wszystkim ukazać społeczny wymiar naszej wiary”. Na spotkanie z papieżem młodzież niemiecka nie będzie musiała czekać aż do Rio de Janeiro. Benedykt XVI odwiedzi Niemcy już wkrótce, w dniach 22-25 września br. W programie papieskiej wizyty na 24 września zaplanowano wieczorną modlitwę młodych ludzi z papieżem we Fryburgu.
Rok Święty to wyjątkowa okazja, by odbyć pielgrzymkę do Włoch.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.