Śląskie kobiety w Piekarach

Do Matki Najświętszej czczonej w sanktuarium w Piekarach Śl. pielgrzymują dziś kobiety i dziewczęta z całego Śląska i Zagłębia.

Reklama

Abp Mieczysław Mokrzycki w homilii powiedział: „Świat Was potrzebuje! I my Was potrzebujemy! Potrzebuje Waszej dziewiczej czystości i Waszej macierzyńskiej miłości. Waszego geniuszu kobiety i matki, tego nowego geniuszu, którego objawienia się w naszych czasach pragnął i oczekiwał Ojciec Święty”. Przywołał list apostolski Jana Pawła II „Mulieris dignitatem” ogłoszony w 1988 r., poświęcony godności kobiety. „Ukazuje w nim papież dwie drogi powołania niewiasty. Jedna z nich to dziewictwo, druga to macierzyństwo. Jedno i drugie zrealizowało się w Maryi, choć z ludzkiego punktu widzenia jedno wyklucza drugie. Dlatego Ona jest wzorem dla każdej kobiety, jako wezwanie do spełnienia właściwego każdej powołania” – powiedział metropolita lwowski. Mówił o życiu konsekrowanym oraz dziewictwie. „Chciałbym się zwrócić w tym miejscu do każdej z dziewcząt. Jeśli w Twojej duszy słychać delikatne wezwanie Jezusa, pobiegnij za nim, bo „słodka jest woń Jego pachnideł, a miłość Jego przedniejsza od wina” (Pnp 1). Chciałbym także zwrócić się do wszystkich rodziców: Jeśli Wasza córka pragnie takiego oddania się Panu Bogu, nie wzbraniajcie jej. Wybiera bowiem najlepszą cząstkę, której nie godzi się jej pozbawiać” – mówił abp Mokrzycki w Piekarach.

Drugą część kazania abp Mokrzycki poświęcił macierzyństwu. „Poprzez nie, jak przypomniał papież Jan Paweł II, Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza kobiecie człowieka. Tak, matko! Twoja moralna siła i moc duchowa tkwi w tym, że tobie oddany jest człowiek od pierwszej chwili swego istnienia, przez narodzenie, niemowlęctwo i dzieciństwo. Tobie dane jest uczyć miłości, dobroci, dostrzegania potrzeb drugiego człowieka i ofiary. Ty, oddając swe życie dzieciom, masz udział w ofierze z samej siebie na wzór Chrystusa, który oddał życie za nas. Tobie dany jest przez Boga człowiek na naukę spraw Bożych. Dlatego matka jako pierwsza musi dać odpowiedź na te pytania, które rodzą się w sercu człowieka” – zwrócił się kaznodzieja do uczestniczek pielgrzymki. Metropolita katowicki zawrócił uwagę, że matka jest ta, która odpowiada człowiekowi na fundamentalne, egzustencjalne pytania. „Dlatego sama winna szukać w słowie Bożym odpowiedzi na nie, aby mogła po życiu ciała rodzić człowieka również do życia według ducha” – wskazał. Dodał, że Jan Paweł II znał dobrze niezwykłe zadanie kobiety-matki: urodzić człowieka nie tylko na śmierć, ale przede wszystkim rodzić go na życie wieczne z Bogiem. „Czy jest coś, co bardziej uzasadnia wielkość i godność macierzyństwa niż to Boże rodzenie?” – pytał kaznodzieja. Właśnie w poczuciu papieża to niezwykłe zadanie sprawia, że „nasze czasy oczekują na objawienie się owego „geniuszu” kobiety, który zabezpieczy wrażliwość na człowieka w każdej sytuacji: dlatego, że jest człowiekiem! I dlatego, że „największa jest miłość””.

„W naszych czasach jednak troskę o jakość życia musi poprzedzać troska o samo życie, o istnienie” – powiedział a naciskiem abp Mokrzycki. Również matce w pierwszym rzędzie powierza Bóg to zadanie otoczenia miłością tego wielkiego daru, jaki daje On sam – Źródło wszelkiego życia i wszelkiego dobra. Matka zatem to również ta, która broni życia. Matka musi bronić życia. W przeciwnym razie nie staje się prawdziwie matką. Jeśli w społeczeństwie utrwala się postawa przeciwna świętości każdego życia, jako daru Boga, i taka postawa bywa przez nas akceptowana bez względu na to, kto ją głosi, to wówczas mamy do czynienia z zagrożeniem już nie tylko pojedynczego życia, ale wręcz całego narodu. Ponad pięćdziesiąt lat temu kardynał Wyszyński ostrzegał przed tym, że jeśli nie będziemy szanować i kochać życia, może przyjść czas, że zabraknie nam dzieci. To się dzieje na naszych oczach. A Ojciec Święty Jan Paweł II, kiedy miał się rozstrzygać kształt prawa w naszej Ojczyźnie, mówił, że nie ma przed sobą przyszłości naród, który zabija własne dzieci. „My ciągle o tym mówimy i do tego wracamy, bo to jest sprawa podstawowa. I tu nie chodzi tylko o wypełnieni przykazania Bożego: „Nie zabijaj!” Tu chodzi o coś jeszcze więcej. O otwarcie się na życie, o radość z życia” – objaśniał metropolita lwowski.

Na zakończenie metropolita lwowski powiedział: „Bóg nadal obdarowuje świat, obdarowuje nas wszystkich przez kobietę. Wypełnienie woli Bożej na drodze dziewictwa lub macierzyństwa oznacza danie błogosławieństwa światu. I nie jest ważne, co innego mówi świat. Błogosławiona każda, która uwierzyła słowu Bożemu. Wierzcie mu i Wy, bo w nim jest złożona prawda. A wierność Bogu jest największym darem dla Was i dla nas”.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7