Już po raz 50. uroczystość Wniebowzięcia Polacy w Kanadzie przeżywali w Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich w Midland. Część pielgrzymów przybyła na uroczystości pieszo w 29. pielgrzymce polonijnej.
Tegorocznym hasłem były słowa „Nie lękajcie się”, które nawiązywały do beatyfikacji Jana Pawła II. Pielgrzymka liczyła przeszło 400 uczestników i pokonała 150 kilometrów w sześć dni. Po raz pierwszy jej trasa wiodła przez miejsce męczeństwa św. Jana de Brebeufa i towarzyszy. Nowością była również polowa adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnym „Namiocie Spotkania”.
W niedzielę piesi pielgrzymi połączyli się z ośmioma tysiącami wiernych na dorocznym odpuście polonijnym. Gościem uroczystości był abp Stanisław Gądecki, który przypomniał o znaczeniu maryjnego święta: „Polonia Kanadyjska spotyka się w Midland, aby świętować uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, by tutaj właśnie przeżyć błogosławiony dzień, w którym Matka Zbawiciela, po zakończeniu ziemskiego życia, z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. Polonia już po raz 50. przybyła do prowadzonego przez jezuitów Sanktuarium Męczenników Kanadyjskich.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Wśród biskupów wyróżnia się bardzo wysokim wzrostem i bezpośrednim stylem wypowiedzi.
Pobożność ludowa to główna siła napędowa korsykańskiego katolicyzmu.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.