Rekolekcje liturgiczne "Mysterium fascinans"

W Zembrzycach koło Suchej Beskidzkiej trwa czwarta edycja rekolekcji liturgicznych "Mysterium fascinans". W tym roku odbywają się pod hasłem "«A świątyni w nim nie dojrzałem...» (Ap 21, 22). Liturgia i rzeczy ostateczne" – zarówno treść wykładów, jak i modlitewnych rozważań ukierunkowana jest na tematykę eschatologiczną. Rekolekcje zgromadziły około 100 uczestników z całej Polski – świeckich, ale także księży, kleryków, siostry zakonne.

Gośćmi specjalnymi rekolekcji są ks. prof. Cesare Giraudo SI z Rzymu i ks. dr Jose Antonio Goñi z Pampeluny, którzy oprócz uczestnictwa w całych rekolekcjach, dokonują odczytów, wpisujących się w tematykę. Ks. Goñi wygłosił w sobotnie popołudnie referat na temat "Anemnesis – pamięć i przyszłość", natomiast ks. Giraudo będzie mówił w niedzielę na temat eschatologicznego wymiaru epiklezy anaforycznej.

Zgodnie z tradycją rekolekcji, każdy dzień składa się z kilku wykładów. Oprócz zagranicznych gości, wygłaszają je w tym roku dr Tomasz Dekert ("Wprowadzenie do eschatologii Ojców Kościoła"), o. dr Mateusz Przanowski OP ("Eucharystia - zadatek przyszłej chwały"), ks. dr Maciej Zachara MIC ("Eschatologiczny wymiar chrztu i Eucharystii w wybranej starożytnej literaturze chrześcijańskiej") oraz ks. dr hab. Przemysław Nowakowski CM ("Eschatologiczna symbolika w liturgii wschodniej"). Części naukowej przewodniczy ks. dr Janusz Mieczkowski z Instytutu Liturgicznego Uniwersytetu Jana Pawła II.

W kolejnych latach coraz większy jednak nacisk kładziony jest na celebrację liturgii, co podkreśla rekolekcyjny, a nie tylko naukowy rys "Mysterium fascinans". W tym roku plan dnia przeplatają godziny kanoniczne, celebrowane głównie po łacinie pod przewodnictwem ks. Macieja Zachary, ojców z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego oraz Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis. Już po raz trzeci podczas rekolekcji przeplatają się obydwie formy rytu rzymskiego: w sobotę Msza św. odprawiana jest w formie nadzwyczajnej, a w piątek i niedzielę – w formie zwyczajnej. W myśl łacińskiej maksymy "ubi episcopus, ibi ecclesia" (gdzie jest biskup, tam jest Kościół), już od pierwszej edycji na piątkową Eucharystię zapraszany jest biskup – w tym roku celebrował ją bp Stefan Cichy, były przewodniczący Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Wizytę podczas rekolekcji ma złożyć także ks. prof. Grzegorz Ryś, krakowski biskup–nominat.

Rekolekcje odbywają się co roku we wrześniu lub sierpniu z inicjatywy Krzysztofa Porosło, kleryka krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego i seminaryjnego Koła Naukowego Liturgiki, któremu przewodniczy; we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny, krakowskim Duszpasterstwem Ruchu Światło-Życie, Fundacją Constitues Eos i Polskim Towarzystwem Teologicznym. Dotychczas miały one miejsce w małopolskich ośrodkach rekolekcyjnych w Skomielnej Czarnej (2008, pod hasłem "Liturgia na przestrzeni wieków"), "Maksymilianum" w Bystrej (2009, "Teologia żyjąca w liturgii"), a dwie ostatnie edycje mają miejsce w Mariackim Domu Rekolekcyjnym w Zembrzycach (2010, "Źrodło i szczyt. Konstytucja o liturgii Sacrosanctum Concilium dzisiaj" oraz 2011).

Bieżące informacje z rekolekcji publikowane są na Facebooku w profilu serwisu Liturgia.pl, a także na Twitterze i Blipie. Tam też dostępna jest testowa transmisja wybranych wykładów na żywo.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5