O zlotach młodzieży, lektorskich nominacjach i nowej stronie internetowej z ks. prał. Marianem Matuszkiem, archidiecezjalnym duszpasterzem młodzieży, rozmawia ks. Piotr Sroga.
Ks. Piotr Sroga: Decyzją abp. Wojciecha Ziemby utworzona została w archidiecezji warmińskiej nowa forma duszpasterstwa młodzieży. Na czym polega?
Ks. Marian Matuszek: – Metropolita warmiński powołał zespół rejonowych duszpasterzy odpowiedzialnych za formację młodzieży. Jest ich dwunastu, większość z nich to proboszczowie. Ich zadaniem jest koordynacja działań w poszczególnych dekanatach. Dobierają sobie współpracowników, z którymi będą organizować różnego rodzaju inicjatywy na swoim terenie. Ja jestem odpowiedzialny za kierowanie współpracą na szczeblu archidiecezjalnym.
Jakie projekty i propozycje pojawiły się na pierwszych spotkaniach?
– Na razie (wywiad przeprowadzono w lutym br.- przyp.) odbyły się dwa – jedno z księdzem arcybiskupem, drugie w gronie wyznaczonych kapłanów. Postanowiono, że pierwszym wspólnym wydarzeniem będzie 13 kwietnia pielgrzymka maturzystów do Gietrzwałdu, na którą wyruszą z Olsztyna. Chcemy, by każdy rejon był odpowiedzialny za przygotowanie po jednej części programu. Następnym wydarzeniem będzie 4 czerwca ogólnodiecezjalny zjazd młodzieży w ramach podziękowania za beatyfikację Jana Pawła II w 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego na Warmii. Oczywiście w dekanatach odbędą się także podobne uroczystości, ale w pielgrzymce może wziąć udział każdy. Wraz z archidiecezjalnym duszpasterzem służby liturgicznej chcemy, by ten dzień był również czasem wspólnoty dla ministrantów i lektorów. Przed Mszą św. odbędzie się czuwanie młodzieży.
Każdy dekanat i każda parafia powinny podejmować działania duszpasterskie skierowane do młodych ludzi. Czy działanie nowej struktury nie będzie powielaniem tych inicjatyw?
– To oczywiste, że w parafiach życie duszpasterskie toczy się swoim torem. Na przykład propozycja diecezjalnej Drogi Krzyżowej dla młodzieży nie miałaby sensu, gdyż w poszczególnych miastach i wioskach organizuje się ją co roku. My chcemy przedstawić nowe propozycje, które zjednoczą środowiska młodych. Pojawił się pomysł archidiecezjalnego zlotu młodzieży.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.