Niezależnie od pory dnia, roku, pogody, w sanktuarium Wspomożycielki Wiernych nigdy nie jest pusto.
24 maja, w Jej święto, rozpoczął się tu kolejny cykl czuwań maryjnych. Nie trzeba przeglądać starych ksiąg, w których spisywane są łaski otrzymane za wstawiennictwem szczyrkowskiego wizerunku Matki Bożej. Tu każdy dzień przynosi wydarzenia, które trudno wytłumaczyć tylko ludzką interwencją.
– Sytuacja sprzed kilkunastu dni – opowiada ks. Piotr Wala, salezjanin z Górki. – 16-letnia dziewczyna przychodziła do sanktuarium, prosząc w intencji swoich rozwodzących się rodziców. Dzień rozprawy, wydaje się, że wszystko przesądzone, ale dziewczyna znów jest przed obrazem Matki Bożej. Powrót do domu i... – rozwodu nie będzie! Rodzice postanowili ratować małżeństwo. Inna sytuacja: poznajemy chłopaka z Oświęcimia. Mocno wszedł w nurt ciężkiej muzyki. Sam opowiada, że pewnego wieczoru poczuł osobowe zło. Ogarnęło go przerażenie – co robić? Coś kazało mu szukać w internecie informacji o Maryi. Znalazł stronę sanktuarium. Teraz odwiedza nas, modli się, prosi o błogosławieństwo. Dziękuje Matce Bożej... Tu ludzie naprawdę znajdują pomoc Wspomożycielki w najtrudniejszych życiowych sytuacjach.
Są i czuwają
24 maja duszpasterze z Górki zaprosili na pierwsze w tym roku czuwanie maryjne. Kolejne odbędą się 24. dnia miesiąca, do października. Jak zapowiada kustosz ks. Marek Kaczmarczyk SDB, tegorocznym tematem przewodnim będzie „Powołanie”. Majowe czuwanie poprowadził ks. Andrzej Gołębiowski z Krakowa, salezjański duszpasterz młodzieży. Czerwcowe tradycyjnie będzie prowadziła parafia św. Jakuba, na terenie której znajduje się Górka, a kolejne – przedstawiciele zgromadzeń zakonnych posługujących w diecezji.
Każde czuwanie rozpoczyna się Koronką do Bożego Miłosierdzia o 15.00. Następnie – adoracja w ciszy do 16.00. Po tej godzinie w czasie majowego czuwania odprawiono nabożeństwo Drogi Światła, o 17.00 – Mszę św. i nabożeństwo majowe z odczytaniem próśb i podziękowań do Matki Bożej. O 19.00 na stałe w program czuwań wchodzi nabożeństwo do bł. Jana Pawła II. Wierni już nauczyli się polskiego tekstu hymnu beatyfikacyjnego. Sanktuarium spotkało wyjątkowe wyróżnienie – w 2008 roku, podczas koronacji wizerunku Matki Bożej, kar. Stanisław Dziwisz podarował temu miejscu mitrę noszoną przez Jana Pawła II. Teraz jest ona wystawiona przy głównym ołtarzu.
Czuwanie kończy procesja różańcowa i druga Msza św. o 21.00. – Staramy się wskrzesić stare tradycje Górki – podczas procesji różańcowej śpiewamy lokalną pieśń o historii sanktuarium – „Idziemy na Górkę”, liczącą 22 zwrotki – mówi ks. Marek Kaczmarczyk SDB. – Tekst już nieco zapomniano, więc mamy nadzieję, że dzięki czuwaniom wszyscy go sobie przypomnimy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.