Być świętym, to być odważnym

Biskup Stefan Cichy na najwyższym szczycie Karkonoszy nawoływał do odwagi w wyznawaniu Chrystusa

Reklama

Biskup przewodniczył tam uroczystościom odpustowym w kaplicy pw. św. Wawrzyńca. Od 30 lat 10 sierpnia każdego roku grupa ratowników zrzeszonych w GOPR, przewodników sudeckich oraz miłośników gór spotyka się w tej kaplicy, aby modlić się w swojej intencji oraz za tych, którzy spośród nich, którzy już nie żyją. Od sześciu lat, od kiedy biskupem ordynariuszem diecezji legnickiej został bp Cichy, Eucharystii przewodniczy jeden z biskupów sąsiadujących ze sobą diecezji. W latach nieparzystych jest to biskup legnicki, zaś w parzyste biskup z diecezji hradeckralovskiej. W tym roku gościł więc też na szczycie biskup Jan Vokal, nowy biskup z Hradec Kralove. Zaproszenie na odpust otrzymał od biskupa Cichego jeszcze przed swoim ingresem.

Wśród uczestników tegorocznych uroczystości znaleźli się również m.in. prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus z przedstawicielami czeskiego parlamentu i Jerzy Pokój, wiceprzewodniczący Sejmiku województwa dolnośląskiego. W poprzednich latach na odpuście pojawili się m.in. Bronisław Komorowski czy abp Joachim Meisner, metropolita Kolonii.

W czasie kazania biskup Stefan Cichy przypomniał postać św. Wawrzyńca oraz bł. Jana Pawła II. Ukazał ich jako postacie, z których możemy czerpać wzór odwagi w wyznawaniu Jezusa. – Św. Wawrzyniec był człowiekiem bardzo odważnym. Na dodatek był bardzo dobrym człowiekiem. Trzeba nam pamiętać, by także w nas było więcej odwagi. Żyjemy w czasach, w których często nas straszą różnymi sprawami. Dlatego też Jan Paweł II mówił na początku swojego pontyfikatu „nie lękajcie się”! Jan Paweł II pokazywał nam przykłady ludzi odważnych wynosząc na ołtarze, co raz to nowych świętych i błogosławionych. W czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny mówił, że musimy być mocni siłą wiary. Podkreśla to również Benedykt XVI. Trzeba nam na co dzień odwagi. Często brakuje jej nam - mówił hierarcha. Biskup nie ukrywał problemów z jakimi spotykają się duszpasterze. – Dla wielu wyznawanie wiary ogranicza się do praktykowania ślubów i pogrzebów. Sakrament bierzmowania jest nazywany sakramentem pożegnania z Kościołem. A przecież sakrament bierzmowania jest sakramentem odwagi płynącej z Ducha Świętego. Trzeba nam przezwyciężać tę obojętność! – wołał biskup Stefan Cichy.

Po Mszy Świętej, która była sprawowana w języku polskim i czeskim, grupa ochotników zeszła z ks. Michałem Gołębiem, duszpasterzem GOPR-owców, do Kotła Łomniczki, znajdującego się poniżej Śnieżki. Znajduje się tam symboliczny cmentarz ofiar gór. Odmówili tam modlitwę w intencji zmarłych.

W tym roku mija 330. rocznica oddania kaplicy św. Wawrzyńca do użytku. Dokładnie w 1681 roku słynny opat cysterski z Krzeszowa Bernard Rosa poświecił tę budowlę. Od tamtej pory kilka razy do roku sprawowana jest tu Eucharystia. Początkowo kaplica nie była pod wezwaniem św. Wawrzyńca, była poświęcona Najświętszej Marii Pannie. Od XIX wieku jako patron jest wymieniany jednak św. Wawrzyniec. Dzięki działaniom ratowników i przewodników sudeckich został on niedawno ich patronem.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama