"Ponownie wyrażono nadzieję, że pokojowe współistnienie różnych religii".
W piątek rano tymczasowy premier Libanu Najib Mikati spotkał się z Papieżem Franciszkiem i jego najbliższymi współpracownikami, z którymi rozmawiał m.in. o aktualnej sytuacji społecznej i politycznej kraju, a także o znaczeniu, jakie ma w nim Kościół katolicki i wspólnota chrześcijan.
Publikujemy treść komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej:
„Dziś rano Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Przewodniczącego Rady Ministrów ad interim Republiki Libanu Jego Ekscelencję P. Najiba Mikatiego, który spotkał się następnie z Jego Eminencją Kard. Pietro Parolinem, Sekretarzem Stanu, któremu towarzyszył Jego Ekscelencja Abp Paul Richard Gallagher, Sekretarz ds. Relacji z Państwami i Organizacjami Międzynarodowymi.
Podczas serdecznego spotkania w Sekretariacie Stanu zostało podkreślone znaczenie dobrych relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską i Libanem oraz znaczenie, jakie ma wkład Kościoła katolickiego i komponentu chrześcijańskiego dla dobra Kraju. Ponadto została też poruszona kwestia sytuacji społeczno-ekonomicznej Kraju Cedrów, naznaczona m.in. przedłużającym się brakiem wyboru Prezydenta Republiki.
Wyrażając zadowolenie z zawieszenia broni, osiągniętego na południu Kraju i nadzieję na jego dalszą konsolidację, ponownie wyrażono nadzieję, że pokojowe współistnienie różnych religii nadal będzie charakteryzowało tożsamość Libanu i będzie pomocą i wsparciem pokoju na Bliskim Wschodzie”.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
Wśród biskupów wyróżnia się bardzo wysokim wzrostem i bezpośrednim stylem wypowiedzi.
Dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Marek Konsek na antenie Radia Katowice.
"Ponownie wyrażono nadzieję, że pokojowe współistnienie różnych religii".
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.