Jubileusz to okazja, by powrócić do źródeł naszej wiary – piszą biskupi krajów nordyckich w Liście pasterskim na Rok Święty 2025. Zachęcają więc do zgłębiania Pisma Świętego oraz „wspaniałego” Katechizmu Kościoła Katolickiego, aby w ten sposób głębiej zakorzenić się w tajemnicy wiary, doświadczyć, co to znaczy żyć w Chrystusie, i lepiej uzasadniać nadzieję, którą nosimy w sobie.
Biskupi przypominają m.in., że ewangelizacja stanowiła dla krajów nordyckich cywilizacyjny krok naprzód dzięki uznaniu niezbywalnej godności każdego człowieka. Wiara w Boga, który stał się człowiekiem wywarła głęboki wpływ na zbiorowe rozumienie, kim jest człowiek. Im bardziej ta wiara zanika z życia publicznego, tym bardziej zagrożone jest same człowieczeństwo – ostrzegają biskupi krajów nordyckich.
Wskazują, że dziś coraz częściej traktuje się człowieka jako przedmiot własności i wyzysku. Rozwija się handel ludźmi; całe narody są sparaliżowane przez zadłużenie i bezlitośnie wykorzystywane. W celach komercyjnych promuje się uzależnienie od narkotyków, hazardu, pornografii i alkoholu. Szuka się sposobów na to, jak utrzymać ludzi w zniewoleniu. Nadal postępuje też erozja praw nienarodzonych, coraz częściej odmawia się im jakiejkolwiek ochrony prawnej.
Jest to tendencja, której jesteśmy moralnie zobowiązani przeciwdziałać, pielęgnując antropologię na miarę naszej natury – czytamy w liście skandynawskich biskupów. Przypominają oni, że celem biblijnego jubileuszu było m.in. przywrócenie każdemu człowiekowi jego pierwotnej godności, w świadomości, że nikt nie może rościć sobie prawa do bycia właścicielem drugiej osoby.
Jakimi możliwościami dysponuje teraz Kościół oraz inne związki wyznaniowe?
Emerytowany metropolita przemysko-warszawski Kościoła greckokatolickiego obchodzi 85. urodziny
Bez pielgrzymów i okolicznościowych dekoracji w Betlejem rozpoczął się okres Adwentu.
„Cały Bliski Wschód płonie, a Syria płaci jeden z najcięższych rachunków”.