Dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II zakończyło się Zgromadzenie Plenarne Stowarzyszenia Konferencji Biskupich Regionu Afryki Środkowej ACERAC.
Odbywało się ono w stolicy Gabonu, Libreville. Mszy dziękczynnej przewodniczył nuncjusz apostolski w tym kraju, abp. Jan Pawłowski. Dziś w Gabonie obchodzony jest Dzień Papieski, któremu towarzyszy szczególna modlitwa za Benedykta XVI.
Spotkanie zgromadziło 50 biskupów z krajów skupionych w ACERAC. Stolicę Apostolską reprezentował ks. Tadeusz Wojda SAC z Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Jak zauważa, „wiele uwagi poświęcono rozwojowi mediów w środkowej Afryce. Podjęto także refleksję nad skutecznością realizacji programów opracowanych na wcześniejszych zgromadzeniach ACERAC, które odbywają się, co trzy lata”.
„Poprzednie spotkania podjęły m.in. temat roli kobiety w społeczeństwie i Kościele w Afryce. Oczywiście, jeśli chodzi o los kobiet wiadomo, że w społeczeństwie afrykańskim są one często pomijane i niedocenianie, pozostając na marginesie życia społecznego. Stąd starania Kościoła, by afrykańskie kobiety aktywnie uczestniczyły w życiu swych krajów, a także włączały się czynnie w życie wspólnoty kościelnej” – podkreśla ks. Wojda. Jak zaznacza, kolejnym wyzwaniem jest wychowanie młodzieży. „Mówiono o tym na spotkaniu w Ndżamenie wskazując na konieczność zapewnienia młodym pokoleniom dostępu do edukacji. Otoczenie młodzieży troską i zapewnienie jej środowiska, w którym mogłaby wzrastać w duchu wiary, a jednocześnie zdobywać niezbędne wykształcenie, by poprawić swoje warunki bytowe, materialne i kulturowe, pozostaje wciąż priorytetowym zadaniem”. Na ostatnim spotkaniu ACERAC podjęto też temat dobrego wykorzystania środków finansowych i odpowiedniego zarządzania dobrami materialnymi. „Teraz w Gabonie te kwestie zostały pogłębione. Próbowaliśmy zweryfikować, na ile te tematy zostały wprowadzone w życie w poszczególnych krajach środkowej Afryki” – podkreśla ks. Tadeusz Wojda SAC.
ACERAC powstało w 1987 r. w stolicy Kamerunu, Jaunde. Skupia przedstawicieli episkopatów Czadu, Gabonu, Gwinei Równikowej, Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej i Konga. Jego sekretariat mieści się w stolicy tego ostatniego kraju, Brazzaville.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.