Zgodnie z decyzją papieża Franciszka 7 października jest w tym roku w Kościele katolickim dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie. O modlitwę różańcową tego dnia zaapelował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.
Dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie następca św. Piotra zapowiedział 2 października br. podczas mszy inaugurującej drugą sesję rzymską XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie. "Proszę wszystkich, aby 7 października przeżyć jako dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie" - powiedział papież.
Przypominając, że 7 października w Kościele katolickim przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak zachęcił tego dnia do modlitwy różańcowej, aby za przyczyną Matki Bożej wypraszać u Boga dar pokoju dla świata.
Święto Matki Bożej Różańcowej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa skupionych wokół Państwa Kościelnego wojsk Ligi Świętej nad wojskami Imperium Osmańskiego, odniesionego pod Lepanto 7 października 1571 r.
W podzięce papież Pius V w 1572 r. ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Zwycięskiej i zezwolił na jego obchodzenie w tych kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. Dwa lata później papież Grzegorz XIII zmienił nazwę święta na święto Matki Bożej Różańcowej, a jego obchody przeniósł na pierwszą niedzielę października. Obchody święta na cały Kościół rozszerzył w 1716 r. papież Klemens XI w podzięce za odniesione pod Belgradem kolejne zwycięstwo nad Turkami.
W 1883 r. Leon XIII wprowadził do "Litanii loretańskiej do Najświętszej Marii Panny" wezwanie "Królowo różańca świętego - módl się za nami", a w dwa lata później zalecił, by w kościołach odmawiano różaniec przez cały październik.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.