Musimy być gotowi na długofalowe działania pomocowe - mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Caritas Polska przekazuje 200 tys. zł na pilną pomoc interwencyjną powodzianom z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. To środki, które trafią do diecezjalnych ośrodków Caritas na terenach dotkniętych powodzią i będą mogły być wydane na pilne potrzeby. Wystartowała też ogólnopolska zbiórka finansowa na stronie caritas.pl.
Wpłat można dokonywać na stronie www.caritas.pl, ale także poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ oraz przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.
Potrzebna jest też pomoc rzeczowa od firm (ilości hurtowe). - W tym momencie nie prowadzimy zbiórek rzeczowych od osób indywidualnych. Potrzebne są: osuszacze, woda pitna, agregaty prądotwórcze, łopaty, taczki, gumowce, ścierki, artykuły higieniczne, żywność z długim terminem ważności - informują pracownicy Caritas Polska.
Pomoc rzeczowa od firm może być zgłaszana na adres powodz@caritas.org.pl
W tym momencie działania interwencyjne na zalanych terenach są koordynowane przez samorządowe sztaby kryzysowe. W kontakcie z nimi są lokalne Caritas z terenów diecezji opolskiej, świdnickiej, bielsko-żywieckiej i legnickiej. Caritas Polska przekazuje na ich rzecz 200 tys. zł, które zostaną w najbliższych dniach przeznaczone na zakupy najpotrzebniejszych rzeczy.
Caritas Diecezji Świdnickiej zwraca uwagę na potrzebę wsparcia osób wykluczonych, w kryzysie bezdomności. To przede wszystkich dla nich zostały uruchomione całodobowe jadłodajnie. Z ciepłego posiłku może skorzystać każdy poszkodowany.
Adresy:
• Jadłodajnia w Świdnicy - ul. Westerplatte 4-6, 58-100 Świdnica
• Jadłodajnia w Dzierżoniowie – ul. Kilińskiego 8, 58-200 Dzierżoniów
• Jadłodajnia w Nowej Rudzie – ul. A. Fredry 8, 57-400 Nowa Ruda
• Jadłodajnie w Wałbrzychu: ul. 11- Listopada 65, 58-302 Wałbrzych oraz ul. Niepodległości 24,58-300 Wałbrzych
• Jadłodajnia w Piławie Górnej – ul. Piastowska 15A, 58-240 Piława Górna
Podobną pomoc uruchomiła Caritas Diecezji Opolskiej. Od jutra (poniedziałku 16 września) posiłki przygotowywane przez jadłodajnie w Raciborzu i Nysie będą rozwożone do powodzian.
- Musimy być gotowi na długofalowe działania pomocowe - mówi Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska. - W tym momencie do zalanych terenów często nie ma dostępu. Tak jest np. w Głuchołazach, które zostały odcięte od świata. Od jutra wolontariusze i pracownicy Caritas dostarczać będą wodę pitną, pieczywo, żywność, środki czystości, artykuły higieniczne do miejscowości takich jak Głuchołazy i okoliczna Nysa, Prudnik, Moszczanka, Łąka Prudnicka i inne - dodaje.
Caritas prosi o obserwowanie komunikatów, ponieważ w najbliższych dniach aktualizować będzie informację o tym, jak pomóc oraz gdzie uzyskać pomoc. Komunikaty te będą się ukazywać na stronach internetowych i profilach social mediów Caritas Polska oraz Caritas diecezjalnych z terenów, na których powódź dokonała największego spustoszenia.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.