Rada KEP ds. Migrantów i Uchodźców przed 110. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy
Pomnik łodzi migrantów na Placu św. Piotra Krzysztof Błażyca/Foto Gość

Rada KEP ds. Migrantów i Uchodźców przed 110. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy

KAI

publikacja 12.09.2024 16:58

Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Migrantów i Uchodźców opublikowała Wskazania przed 110. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy, który będziemy obchodzić 29 września br. pod hasłem: „Bóg idzie ze swoim ludem”. Wskazania przeznaczone są do wykorzystania duszpasterskiego w parafiach.

Członkowie Rady wskazują, że w polskiej rzeczywistości zwraca uwagę gwałtownie rosnąca liczba obcokrajowców w ostatnich latach, ich różnorodność etniczna, język, różnice kulturowe i religijne. „Niezwykłym wyzwaniem dla ludzi przybywających, jak i naszych społeczności przyjmujących, jest dążenie do wspólnych celów, budowania relacji opartych na miłości bliźniego, poszanowania dla naszej tradycji, polskiej kultury, prawa i zasad bezpieczeństwa” – czytamy we Wskazaniach.

Jak podają Wskazania, Dzień Migranta i Uchodźcy w parafiach powinien być przede wszystkim dniem modlitwy. „Zachęcamy duszpasterzy, aby wyjść do obcokrajowców i zadbać o spotkania, a dla katolików o Msze Święte i inne sakramenty celebrowane w językach obcych. To nasza powinność duszpasterska. Pomocą w organizacji misji obcojęzycznej służy Narodowy Dyrektor Duszpasterstwa Migrantów” – czytamy w dokumencie.

Członkowie Rady apelują do wiernych, „którzy z niezwykłym przejęciem reagują na wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej, aby skomplikowany los migrantów, oszukanych przez sąsiednie kraje i handlarzy ludźmi, nie rozgrywać według fałszywej alternatywy: «albo obrona granic albo humanitarna wrażliwość»”.

„Żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej mają prawo oczekiwać poparcia społecznego i dowartościowania ich służby. Również zaangażowanie wielu ludzi, nie tylko zorganizowanych w grupach humanitarnych, ale także spieszących z pomocą znajdującym się na granicy migrantom, powinno spotkać się z szacunkiem, uznaniem i wsparciem. To nie jest działalność przestępcza ani tym bardziej rodzaj zdrady narodowej. W wielu przypadkach wrażliwość wolontariuszy pomagających w ratowaniu życia jest godna uznania i wsparcia” – czytamy we Wskazaniach.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama

Autopromocja

Reklama