10 września w domu rekolekcyjnym „Dobre Miejsce” w Warszawie rozpocznie się zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych i innych środowisk misyjnych.
Następnego dnia 11 września odbędzie się inauguracja roku formacyjnego w Centrum Formacji Misyjnej. – W tym roku do posługi misyjnej przygotowuje się siedem osób – mówi KAI ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. – Misjonarz powinien być dobrym, cierpliwym, wyrozumiałym i otwartym człowiekiem. Bazą tego wszystkiego jest wiara, którą musi rozwijać, umacniać i dzielić się nią z innymi. Wtedy będzie prawdziwym misjonarzem – podkreśla. Polscy misjonarze posługują w 99 krajach na 5 kontynentach. Obecnie jest ich 1690.
Pierwszy dzień rozpocznie spektakl „Serce bez granic. Rzecz o kardynale Adamie Kozłowieckim” w wykonaniu Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, po którym odmówiona zostanie Koronka do Miłosierdzia Bożego. Tego dnia przemawiać będzie dyrektor krajowy PDM, ks. Maciej Będziński, a także przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp Jan Piotrowski. Odbędzie się również spotkanie dyrektorami agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Podczas zebrania omówione zostaną dotychczasowe działania i plany PDM oraz Wydawnictwa Missio-Polonia, jak również najlepsze praktyki w animacji misyjnej.
Uczestnicy nawiedzą również sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Żoliborzu, gdzie odprawiona zostanie Msza św., pod przewodnictwem metropolity warszawskiego, kard. Kazimierza Nycza.
Drugiego dnia (11 września) porannej Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi. Po modlitwie przewidziane są wykłady misyjne oraz spotkania w grupach, podczas których odbędzie się dyskusja nad praktycznymi postulatami dla Papieskich Dzieł Misyjnych, nad zagadnieniami do programu na spotkanie jesienne 2025, oraz hasłem Niedzieli Misyjnej 2024. Na spotkanie zaproszeni są dyrektorzy diecezjalnych PDM, promotorzy i referenci misyjni w zgromadzeniach, animatorzy świeccy oraz osoby zaangażowane w szeroko pojętą działalność misyjną.
Tego dnia odbędzie się uroczysta inauguracja nowego roku formacyjnego Centrum Formacji Misyjnej. O godz. 10.00 odbędzie się wykład inauguracyjny, który wygłosi werbista, misjolog prof. o. Tomasz Szyszka z UKSW. Natomiast o godz. 11.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, której przewodniczyć będzie przewodniczący Komisji Episkopatu Polski, ds. Misji, bp Jan Piotrowski.
W tym roku do posługi misyjnej zgłosiło się siedmiu kandydatów. – Mamy czterech kapłanów: dwóch diecezjalnych i dwóch zakonnych; dwie siostry zakonne i jedna świecka kobieta. To przede wszystkim Ameryka Łacińska i Afryka. Ksiądz marianin przygotowuję się natomiast do wyjazdu do Wietnamu – informuje dyrektor Centrum Formacji Misyjnej, a także wieloletni misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, ks. Eugeniusz Szyszka.
W latach 80. i 90. na roku przygotowawczym było do czterdziestu osób. Jak przypomina ks. Eugeniusz Szyszka, w ubiegłym roku formacyjnym do posługi misyjnej przygotowywało się piętnaście osób, w tym dwunastu kapłanów. Reprezentowanych było osiem diecezji. Wśród kandydatów była także jedna siostra zakonna i dwie osoby świeckie.
– Mamy coraz mniej powołań w kościele – spadek liczby misjonarzy komentuje w rozmowie z KAI ks. Eugeniusz Szyszka, dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. – Mamy wielu kandydatów na misje, którzy jeszcze muszę cierpliwie czekać na zgodę od swoich przełożonych – dodaje.
Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje do posługi na placówkach misyjnych kapłanów diecezjalnych i zakonnych, braci i siostry zakonne oraz wiernych świeckich. – Formacja jest wymagająca. Trzeba uczyć się języka, zapoznawać z danym krajem, uczyć o misjach, o medycynie tropikalnej. Misjonarz musi być tych rzeczy świadomy – zauważa ks. Szyszka.
W ciągu 40 lat na misje wyjechało kilkadziesiąt świeckich kobiet i mężczyzn. Centrum jest miejscem kształcenia przyszłych misjonarzy i jednocześnie ich domem, kiedy przyjeżdżają z misji na urlop do Polski. Każdego roku formację podejmuje od 10 do 15 osób, które następnie wyjeżdżają na misje.
– Misjonarz powinien być dobrym, cierpliwym, wyrozumiałym i otwartym człowiekiem, ponieważ jedzie w całkowicie inną rzeczywistość, spotka inną kulturę, religię. Powinien wytworzyć w sobie pasję poznawania tych ludzi. Bazą tego wszystkiego jest wiara, którą musi rozwijać, umacniać i dzielić się nią z innymi. Wtedy będzie prawdziwym misjonarzem – podkreśla dyrektor Centrum Formacji Misyjnej.
Od 1984 r. czyli od czasu, gdy powstało Centrum, formację w nim podjęło ponad tysiąc misjonarzy, z czego najwięcej księży diecezjalnych. Jest to również siedziba Dzieła Pomocy Ad Gentes, stowarzyszenia MIVA Polska oraz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Centrum Formacji Misyjnej jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
To jednak nie koniec. Środki wciąż napływają. Trwa też zbiórka rzeczowa.
Pod protestem przeciw jej zwolnieniu podpisało się 25 tys. osób