W APEC Haus, głównym centrum konferencyjnym Port Moresby zgromadziło się ok. 300 osób.
Niech wszystkie ludy Papui Nowej Gwinei, z różnorodnością ich tradycji, żyją razem w harmonii i dają światu znak braterstwa – stwierdził Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego Papui Nowej Gwinei. W APEC Haus, głównym centrum konferencyjnym Port Moresby zgromadziło się ok. 300 osób.
Papież podkreślił wielkie bogactwo kulturowe Papui Nowej Gwinei i przypomniał, że Duch Święty tworzy z różnic harmonię. Zauważył, że terytorium tego kraju obfituje też w zasoby lądowe i wodne, i zaznaczył, że są one przeznaczone dla dobra całej społeczności. Zaapelował, by przy ich eksploatacji mieć na względzie potrzeby miejscowej ludności. Zwrócił uwagę, że to bogactwo winno służyć zrównoważonemu i sprawiedliwemu rozwojowi.
Papież zaapelował o stabilność instytucji kraju, do czego konieczne jest położenie kresu walkom plemiennym. Nawiązał także do kwestii statusu Wyspy Bougainville’a – największej w archipelagu Wysp Salomona, której zdecydowana większość mieszkańców opowiada się za niepodległością, ale jej realizacja zależy od władz Papui Nowej Gwinei.
Ojciec Święty podkreślił, ż istota ludzka potrzebuje nie tylko środków do życia, ale także wielkiej nadziei w sercu.. Zaznaczył, że „naród, który się modli, ma przyszłość, czerpiąc siłę i nadzieję z wysoka”. Dodał, iż Bóg pragnie wolności i życia swoich dzieci.
Zwracając się do chrześcijan stanowiących większość mieszkańców Papui Nowej Gwinei Franciszek zachęcił ich, aby ich wiara stawała się kulturą przeżywaną, inspirując umysły i działania, pomagając całemu społeczeństwu w rozwoju i wyznaczeniu dobrych i skutecznych rozwiązań dla jego wielkich wyzwań.
Papież zaznaczył, że przybył do Papui Nowej Gwinei, aby dodać otuchy wiernym katolikom w kontynuowaniu ich drogi i umocnić ich w wyznawaniu wiary. Przypomniał znaczenie prowadzonych przez chrześcijan dzieł miłosierdzia, a także świadectwo wiary błogosławionych tej ziemi: Piotra To Rota oraz bł. Jana Mazzucconiego, PIME, i wszystkich misjonarzy, którzy w tym kraju głosili Ewangelię.
Na zakończenie Ojciec Święty przypomniał, że Ewangelia Jezusa Chrystusa „jest dla wszystkich narodów, nie jest związana z żadną ziemską władzą, ale jest wolna, aby zapłodnić każdą kulturę i sprawić, aby wzrastało na świecie Królestwo Boże, Królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju. Niech to Królestwo znajdzie pełne przyjęcie na tej ziemi, aby wszystkie ludy Papui Nowej Gwinei, z różnorodnością ich tradycji, żyły razem w harmonii i dały światu znak braterstwa” – powiedział papież.
Witając papieża gubernator generalny Bob Dadae zaznaczył, że jego obecność jest "świadectwem trwałego ducha wiary, który łączy nas ponad oceanami i kontynentami".
Przypomniał, że pierwszymi katolickimi misjonarzami w Papui byli maryści, którzy przybyli w 1845 roku i osiedlili się na wyspach Woodlark i Rooke a 139 lat później, po ustanowieniu ziarna wiary katolickiej Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził ten kraj w 1984 roku i ponownie w 1995 roku.
"W tym roku mija 179 lat Kościoła katolickiego w Papui-Nowej Gwinei, a Ty jesteś tutaj z nami i jako kraj jesteśmy bardzo wdzięczni" - powiedział Dadae.
Podkreślił, że Kościół katolicki jest jednym z kluczowych partnerów rządu. "Nasz rząd jest wdzięczny za znaczący wkład Kościoła we wspieranie dzieci, społeczności, przyszłych przywódców kościelnych w zakresie edukacji, zdrowia i opieki duchowej" - powiedział.
Dadae przypomniał, że "sam akt Boga, kiedy z żebra mężczyzny stworzył kobietę, to przykład niekwestionowalnego łączenia płci jako osób równych i praw kobiet do uznania i szacunku, podobnie jak zgoda co do szacunku, na jaki zasługują dzieci, osoby starsze i najbardziej bezbronne w naszym społeczeństwie".
Zapewnił, że władze Papui starają się uznać rolę kobiety i podkreślić potrzebę jej ochrony. "Kobieta to nie tylko zwykła płeć, ale szczególny dar od Boga, który rodzi naród i podobnie jak matka natura troszczy się i podtrzymuje ludzkość" - powiedział i dodał: "Wasza Świątobliwość, w świecie zachłanności i zamętu, Twój głos będzie lepiej słyszany przez świat, aby kochać i szanować wzrost znaczenia kobiet w wolnym świecie".
Gubernator z uznaniem podkreślił, że Kościół katolicki bardzo aktywnie opowiada się przeciwko przemocy i łamaniu praw człowieka ofiar tym kraju. Ponadto doceniana jest również fizyczna i duchowa opieka, jaką Kościół stale zapewnia tym, którzy są wykorzystywani, zaniedbywani lub odrzucani przez rodziny i społeczności.
"Jak w każdym innym kraju, również w Papui-Nowej Gwinei zdarzają się przypadki przemocy i w obecności Waszej Świątobliwości chcemy przypomnieć naszym obywatelom, aby przestrzegali wartości moralnych i zasad etycznych, które określają nas jako chrześcijan i ponownie zobowiązali się do miłości i pokojowego współistnienia w naszym społeczeństwie" - powiedział Dadae.
Odnosząc się do zmian klimatycznych zwrócił uwagę, że podnoszenie się poziomu mórz wpływa na źródła utrzymania ludzi na odległych wyspach Papui-Nowej Gwinei i na całym Pacyfiku. "Doceniamy pracę misjonarzy katolickich, ale także prosimy o modlitwę i wsparcie dla globalnych działań i dla obrony środowiska" - powiedział Dadae i podziękował za pracę Kościoła, dzięki której służba zdrowia i edukacja docierają do najodleglejszych zakątków kraju.
Gubernator wskazał na "ofiarne życie misjonarzy Kościoła katolickiego na całej długości i szerokości tego pięknego kraju, co jest prawdziwym ucieleśnieniem trwałej miłości i współczucia Boga dla ludzkości".
Wyraził wdzięczność za wizytę, która pozostawi niezatarty ślad w sercach i umysłach wszystkich mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. "Modlimy się, aby ziarna wiary, nadziei i miłości, które tu zasiejesz, przyniosły owoce dla przyszłych pokoleń" - powiedział na zakończenie gubernator i poprosił Franciszka o modlitwę za Papuę Nową Gwineę, jej demokrację, jej przywódców, aby prowadzili kraj i za ludzi, aby zwrócili się do Boga w obliczu narastającego ateizmu na świecie.
Na zakończenie spotkania papież udał się do Sali Bilateralnej, gdzie pozdrowił szefów rządów różnych krajów Pacyfiku.
Przed spotkaniem w APEC Haus gubernator generalny przyjął papieża w swojej siedzibie Government House. Franciszek wpisał się do Księgi Honorowej. "Ciesząc się możliwością spotkania się z Mieszkańcami Papui Nowej Gwinei, mam nadzieję, że w modlitwie zawsze znajdą światło i siłę, by kroczyć zjednoczeni drogą sprawiedliwości i pokoju" - napisał Ojciec Święty.
Wykonano wspólne zdjęcia i wymieniono prezenty. Gubernator otrzymał medal pontyfikalny wybity z okazji azjatyckiej podróży apostolskiej. Medal przedstawia symbole krajów, które odwiedza papież: "Merliona" dla Singapuru, Rajskiego Ptaka dla Papui Nowej Gwinei, chłopca noszącego `kaibauk` dla Timoru Wschodniego, który jest tradycyjnym nakryciem głowy, i wreszcie złotą `Garudę` dla Indonezji, symbol narodowy, którym jest złoty orzeł. W centrum znajduje się postać Madonny z Dzieciątkiem.
Dzisiaj po południu Franciszek odwiedzi dzieci ze Street Ministry (duszpasterstwa ulicznego) i Callan Services (służby pomocy osobom z niepełnosprawnością) w Średniej Szkole Technicznej Caritas. Potem spotka się z biskupami Papui-Nowej Gwinei i Wysp Salomona, kapłanami, diakonami, osobami konsekrowanymi, seminarzystami i katechetami w sanktuarium Maryi Wspomożycielki.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).