Nie wszędzie w czasie Jubileuszu 2025 będzie można otworzyć drzwi święte. Przypomina o tym nota Dykasterii ds. Ewangelizacji wskazując, że należy uszanować rozporządzenia Ojca Świętego zawarte w bulli „Spes non confundit". Nota przypomina zarazem, że łaski odpustu można uzyskać w miejscach wskazanych w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.
Nota Dykasterii ds. Ewangelizacji wskazuje, że w związku ze zbliżającym się początkiem Jubileuszu 2025 r. pojawiło się ostatnio pytanie o możliwość zapewnienia ustawienia i otwarcia Drzwi Świętych w kościołach katedralnych, sanktuariach międzynarodowych i narodowych, a także w innych szczególnie znaczących miejscach kultu.
„W związku z tym, szanując z największą wrażliwością motywacje duszpasterskie i pobożnościowe, które mogły zasugerować takie chwalebne dążenie, uważa się jednak za konieczne przypomnienie dokładnych wskazań ustanowionych przez Ojca Świętego w bulli „Spes non confundit", ogłaszającej Jubileusz Roku 2025, która wskazuje jako Drzwi Święte Bazylikę św. Piotra i pozostałe trzy Bazyliki papieskie, a mianowicie św. Jana na Lateranie, Santa Maria Maggiore i św. Pawła za Murami (por. nr 6), z wyjątkiem wyrażonego przez Ojca Świętego pragnienia osobistego otwarcia Drzwi Świętych w więzieniu, „aby ofiarować więźniom konkretny znak bliskości" (por. nr 10)” – czytamy w dokumencie Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Przypomina on, że szczególnym i rozpoznawalnym znakiem Roku Jubileuszowego, przekazywanym od pierwszego Jubileuszu w 1300 roku, jest odpust, który „ma wyrażać pełnię Bożego przebaczenia, które nie zna granic” (por. nr 23), poprzez sakrament pokuty oraz znaki miłości i nadziei (por. nr 7-15). Dlatego, aby w pełni przeżyć ten moment łaski, należy odnieść się do szczególnych miejsc i różnych sposobów wskazanych przez Dekret Penitencjarii Apostolskiej z 13 maja 2024 r.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).