Kościół w Brazylii staje w obronie dyskryminowanej ludności tubylczej. Najnowszy raport pokazuje, że sytuacja Indian w tym kraju nadal jest bardzo delikatna. Nosi on tytuł „Przemoc wobec rdzennej ludności Brazylii” i został przygotowany przez Tubylczą Radę Misyjną (Cimi) będącą jedną z agend Konferencji Episkopatu Brazylii. Dane za rok 2023 zaprezentowano w siedzibie Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CNBB) w stołecznej Brasílii.
Kard. Leonardo Steiner, arcybiskup Manaus (stan Amazonia) i zarazem przewodniczący Tubylczej Rady Misyjnej (Cimi) otwierając spotkanie wyraził podziękowanie za możliwość przeprowadzenia tego wydarzenia właśnie w miejscu, gdzie pasterze Kościoła podejmują wspólne decyzje odnośnie posługi ewangelizacyjnej jak też zatroskanie o wspólne dobro narodu brazylijskiego.
Raport opublikowany przez Tubylczą Radę Misyjną jest kolejnym krzykiem potępienia, który ma na celu uwidocznienie sytuacji i realiów występujących na terytoriach tubylczych w Brazylii, ale jest także zapowiedzią oporu – zaznaczył Luiz Ventura,sekretarz wspomnianej instytucji Kościoła.
Zdaniem wspomnianego przedstawiciela Tubylczej Rady Misyjnej „codziennością jest intensyfikacja przemocy wobec ludności tubylczej na terytoriach Brazylii, powodowana utrzymaniem ustawy uchwalonej przez Kongres Narodowy (Lei 14.701/2023) oraz utrzymującym się nadal impasem w zakresie działania najwyższego sądu federalnego”.
Intensyfikację obserwuje się we wzroście liczby ofiar o 15 proc. w 2023 r., w którym zamordowano ponad 200 osób rdzennej ludności, w porównaniu do 2022 roku.
W raporcie wskazano, że stany Roraima (47), Mato Grosso do Sul (43) i Amazonas (36) pozostały liderami w przypadkach morderstw ludności tubylczej.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.