Na zjawisko odrzucania wartości duchowych i norm moralnych widoczne we współczesnym świecie wskazał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej z okazji liturgicznego wspomnienia św. Josemarii Escrivy de Balaguer, założyciela Opus Dei. – Nigdy w historii nie obserwowano tak powszechnego odrzucania wartości duchowych i norm moralnych, nigdy tylu ludzi nie doznawało krzywd i cierpienia z tego powodu – podkreślił wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.
Metropolita poznański przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jana Vianneya na poznańskim Sołaczu dla poznańskiej wspólnoty Opus Dei, sprawowanej z okazji wspomnienia świętego założyciela, przypadającego 26 czerwca.
Metropolita poznański zwrócił w homilii uwagę, że współcześnie nagminne jest zjawisko absolutyzowania ludzkiej subiektywności i przewrotnie pojmowanej tolerancji. – Dzisiaj wypacza się rzeczywiste wartości na rzecz pokrętnie rozumianego subiektywizmu – przekonywał abp Gądecki. Metropolita poznański podkreślił, że współczesny człowiek zbyt łatwo ulega pokusie łatwego szczęścia i odrzucenia tego, co stanowi powszechnie rozumianą normę i odnosi się do wartości duchowych.
Wiceprzewodniczący KEP zauważył też, że złudzeniom tym szczególnie ulegają ludzie młodzi. – Wmawia się młodym, że można żyć bez Boga, bez zasad – stwierdził metropolita poznański.
Zdaniem abp. Gądeckiego lekarstwem na zagubienie współczesnego człowieka jest rozkochanie się w Eucharystii, do czego zachęcał założyciel Opus Dei. – Eucharystia wprowadza w nowe życie synów Bożych. Jeżeli dobrze ją przeżywamy, będziemy dobrze żyć – podkreślił metropolita poznański. Wiceprzewodniczący KEP zwrócił uwagę, że obecność Jezusa w życiu chrześcijanina nie może być obecnością jednego dnia, ale ma być On odkrywany w codzienności.
Opus Dei (Dzieło Boże) jest Prałaturą Personalną, założoną przez św. Josemaríę Escrivę w 1928 r. Obecna na wszystkich kontynentach. Jej zadanie polega na przekazywaniu innym, że praca i zwykłe okoliczności są okazją do spotkania z Bogiem, do służenia innym i do poprawy społeczeństwa.
Opus Dei współpracuje z kościołami lokalnymi, oferując środki formacji chrześcijańskiej (zajęcia, rekolekcje, opieka duchowa), z myślą o osobach, które chcą odnowić swoje życie duchowe i apostolstwo.
W Polsce Opus Dei działa od 1989 r. W Poznaniu prałatura prowadzi Ośrodek Kulturalny „Sołek”, mieszczący się przy ul. Pałuckiej.
Władze okupacyjne usiłują zaszczepić ukraińskim dzieciom miłość do kraju agresora.
Dziś rano zadzwonił do Papieża Mahmud Abbas, prezydent Państwa Palestyńskiego.
Do wypracowania polityki migracyjnej potrzebny jest w kraju okrągły stół.