Od 6 do 8 lipca w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej trwał Ogólnopolski Dzień Męża i Żony. W programie były konferencje, warsztaty dla małżonków, modlitwa oraz wspólne biesiadowanie. Organizatorem wydarzenia byli Rycerze Kolumba.
Mszy Świętej z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr hab. Jacek Kucharski, moderator Dzieła Biblijnego Diecezji Radomskiej im. Jana Pawła II. Mówił, że człowiek, który zaprasza do swojej wspólnoty Boga, nigdy nie jest sam. Zwrócił uwagę, że życie to ciągłe echo. Co wysyłasz – wraca, co siejesz – zbierasz, co dajesz – dostajesz, to co widzisz w innych – istnieje w tobie. – Dlatego z wiarą będziemy chcieli stanąć przed Bogiem i przypomnieć sobie tą chwilę, kiedy przyrzekaliście sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. I raz jeszcze, patrząc sobie szczerze w oczy, będziecie chcieli sobie powiedzieć, że naprawdę pragniecie, aby ten Bóg, który was pobłogosławił i zaprosił do tej wspaniałej wspólnoty, ciągle was umacniał po to, abyście byli mocni i silni – mówił ks. Kucharski.
W spotkaniu uczestniczył Rafał Szczypta, dyrektor ds. obrony rodziny i życia w radzie stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce. Poinformował, że Dzień Męża i Żony jest obchodzony każdego roku, w okolicach 13 lipca, w rocznicę zawarcia małżeństwa rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus, czyli Zelii i Ludwika Martin. – Jako Rycerze Kolumba zachęcamy w tym dniu małżonków do wspólnej modlitwy dziękczynnej za lata bycia razem z prośbą o błogosławieństwo dla ich małżeństwa – powiedział R. Szczypta, któremu towarzyszyła żona Katarzyna. – Jestem szczęśliwa, że możemy kolejny raz odnowić swoje przyrzeczenia małżeńskie. Taka chwila jest potrzebna dla każdego małżeństwa w celu wzmocnienia wiary i miłości – powiedziała uczestniczka Dnia Męża i Żony.
Uczestnikom wydarzenia towarzyszyły relikwie świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin. Warsztaty „6 języków miłości” prowadzili Marta i Mateusz Kwiecińscy z Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.
___________________________________
Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Radomskiego" nr 28 na 14 lipca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.