O tym, że świat dzisiejszy – nie wyłączając Polski – woła o nową ewangelizację, mówił w Tarnowie kardynał Stanisław Ryłko. W sobotę, 18 czerwca, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich był gościem VI Diecezjalnego Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Hasłem Forum były słowa „W komunii z Bogiem i Kościołem”. Kardynał Ryłko wygłosił wykład: „Komunia jest misyjna, misja zaś służy komunii – wyzwania nowej ewangelizacji”. Hierarcha podkreślił, że jednym z istotnych zadań ruchów i stowarzyszeń w Kościele jest ewangelizacja.
„Jesteśmy tutaj po to, aby odważnie podjąć wielką prowokację świata współczesnego, który od Boga coraz bardziej się oddala, chociaż Go tak bardzo potrzebuje” – mówił kardynał Ryłko.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich dodał, że ruchy i stowarzyszenia są Kościołowi dzisiaj niezbędnie potrzebne i nie może się bez nich obejść. „Są one konkretną formą podejmowania przez świeckich współodpowiedzialności za misję Kościoła. Ich czynna obecność w życiu diecezji i parafii jest ważnym wskaźnikiem ich żywotności religijnej. Praca duszpasterska ze stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi powinna być uważana za integralną część zwyczajnego duszpasterstwa parafialnego” – usłyszeli uczestnicy Forum.
Kardynał mówiąc o priorytetach w formacji laikatu, wskazał, że dzisiaj należy do nich oczyszczenie i umocnienie tożsamości chrześcijańskiej.
„Szerzący się relatywizm w sferze wartości i pojęć, postawy selektywne w dziedzinie wiary, sekularyzm i obojętność religijna, prowadzą do zamazywania autentycznego obrazu chrześcijaństwa. Zwiększa się coraz bardziej dystans pomiędzy wiarą a życiem u wielu ochrzczonych. Zamiast świadectwa, dajemy często anty-świadectwa” – powiedział kardynał.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To nie tylko tradycja, ale przede wszystkim znak Bożej nadziei.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).