O roli świeckich w Kościele

O tym, że świat dzisiejszy – nie wyłączając Polski – woła o nową ewangelizację, mówił w Tarnowie kardynał Stanisław Ryłko. W sobotę, 18 czerwca, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich był gościem VI Diecezjalnego Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Hasłem Forum były słowa „W komunii z Bogiem i Kościołem”. Kardynał Ryłko wygłosił wykład: „Komunia jest misyjna, misja zaś służy komunii – wyzwania nowej ewangelizacji”. Hierarcha podkreślił, że jednym z istotnych zadań ruchów i stowarzyszeń w Kościele jest ewangelizacja.

„Jesteśmy tutaj po to, aby odważnie podjąć wielką prowokację świata współczesnego, który od Boga coraz bardziej się oddala, chociaż Go tak bardzo potrzebuje” – mówił kardynał Ryłko.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich dodał, że ruchy i stowarzyszenia są Kościołowi dzisiaj niezbędnie potrzebne i nie może się bez nich obejść. „Są one konkretną formą podejmowania przez świeckich współodpowiedzialności za misję Kościoła. Ich czynna obecność w życiu diecezji i parafii jest ważnym wskaźnikiem ich żywotności religijnej. Praca duszpasterska ze stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi powinna być uważana za integralną część zwyczajnego duszpasterstwa parafialnego” – usłyszeli uczestnicy Forum.

Mówi kard. Stanisław Ryłko

Kardynał mówiąc o priorytetach w formacji laikatu, wskazał, że dzisiaj należy do nich oczyszczenie i umocnienie tożsamości chrześcijańskiej.

„Szerzący się relatywizm w sferze wartości i pojęć, postawy selektywne w dziedzinie wiary, sekularyzm i obojętność religijna, prowadzą do zamazywania autentycznego obrazu chrześcijaństwa. Zwiększa się coraz bardziej dystans pomiędzy wiarą a życiem u wielu ochrzczonych. Zamiast świadectwa, dajemy często anty-świadectwa” – powiedział kardynał.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11