Wszystkich cierpiących na ciele i duszy zawierzył Matce Bożej Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 19 czerwca na Stadionie Serravalle w San Marino.
Przebywający z jednodniową wizytą w tej republice i we włoskim mieście Montefeltre, papież pozdrowił też wiernych zgromadzonych we francuskim mieści Dax na beatyfikacji s. Małgorzaty Rutan oraz wezwał władze i wszystkich ludzi do troski o uchodźców i uciekinierów z okazji obchodzonego jutro Światowego Dnia Uchodźcy.
Oto polski tekst przemówienia Ojca Świętego:
Drodzy bracia i siostry,
Zbliżając się do zakończenia tej celebry, godzina południowa zaprasza nas do zwrócenia się w modlitwie ku Maryi Pannie. Również na tej ziemi nasza Matka Najświętsza czczona jest w różnych sanktuariach – dawnych i współczesnych. Powierzam Jej was wszystkich oraz całą ludność San Marino i Montefeltre, a zwłaszcza osoby cierpiące na ciele i duszy. Ze szczególną wdzięcznością myślę obecnie o tych wszystkich, którzy współpracowali przy przygotowaniach i organizacji tej mojej wizyty. Z serca dziękuję!
Z radością przypominam, że właśnie dzisiaj we francuskim Dax jest ogłaszana błogosławioną siostra Małgorzata Rutan, córka miłosierdzia. W drugiej połowie osiemnastego wieku pracowała ona z wielkim zaangażowaniem w szpitalu w Dax, ale w wyniku tragicznych prześladowań spowodowanych rewolucją, została skazana na śmierć za swoją wiarę katolicką i za wierność Kościołowi.
(po francusku):
Uczestniczę duchowo w radości sióstr miłosierdzia i wszystkich wiernych, którzy tu, w Dax biorą udział w beatyfikacji siostry Małgorzaty Rutan, jaśniejącego świadka Chrystusowej miłości do ubogich.
Na koniec pragnę przypomnieć, że jutro przypada Światowy Dzień Uchodźcy. W takich właśnie okolicznościach w tym roku obchodzimy sześćdziesiątą rocznicę uchwalenia Konwencji Międzynarodowej, chroniącej prześladowanych i zmuszonych do ucieczki ze swoich krajów. Wzywam więc władze cywilne i wszystkie osoby dobrej woli do zapewnienia przyjęcia i godnych warunków życia uchodźcom, czekających na możliwość powrotu do swej ojczyzny w sposób wolny i bezpieczny.
Szersza relacja z pielgrzymki w serwisie informacyjnym Radia Watykańskiego.
Choć ukraińska młodzież częściej uczestniczy w pogrzebach niż weselach swoich rówieśników...
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).